Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Reforma penzí: teď, nebo nikdy

Česko

V současné době je podle Vladimíra Bezděka, experta na penzijní systém, největší šance za posledních deset let, že se v Česku provede reforma důchodového systému.

* LN Jste předsedou komise, která nese vaše jméno a má pro budoucí vládu připravit vodítko pro reformu penzí. Jak jste s vypracováním studie daleko?

Naše komise má před sebou už jen pár týdnů existence. V současné době už jen dolaďujeme onen materiál. Počátkem června bude jeho veřejná prezentace na semináři v Senátu.

* LN Co vlastně bude obsahovat studie?

Závěrečná zpráva bude v provedení 2+20. Tedy dvě strany exekutivního shrnutí a maximálně dvacet stran hlavního textu s klíčovými grafy. Studie bude obsahovat jednak doporučení pro vládu v rámci dosavadního průběžného systému financování důchodů a pak také dvě varianty, jak vybudovat individuální spořící „nohu“ v rámci důchodového zabezpečení. Problém stávajícího systému důchodů v Česku totiž je, že dnešní penzisté získávají asi 95 procent příjmu od státu. Pouhých pět procent tvoří jiné příjmy a to je strašně málo. Základním cílem reformy je tento systém více diverzifikovat. Tím myslím zvětšit podíl vlastního individuálního spoření na penzi – tedy té druhé nohy.

* LN Můžete být konkrétnější?

Je potřeba říci, že průběžný systém důchodů bude v Česku stále dominantní. Tento systém je už natolik rozjetý, že už není možné jej zcela nahradit něčím jiným. Je ale potřeba jej co nejvíce potlačit. Diverzifikace by v našich podmínkách mohla znamenat posun z 95:5 na 80:20 či až 75:25.

* LN Co by taková změna systému znamenala pro lidi, kteří jsou dnes v produktivním věku a do penze se dostanou až za několik desetiletí?

Tato generace, do které patřím i já, to bude mít nejsložitější. Dnešní třicátníci a čtyřicátníci bohužel musejí počítat s tím, že státní pilíř jim za nějakých dvacet třicet let nedá na penzi tak velké náhradové procento jejich platů, jako dal generaci jejich rodičů. A tohle je potřeba lidem říci zcela otevřeně, aby se na tuto skutečnost dostatečně připravili. To znamená, že naprostou nezbytností je si individuálně spořit. Navíc do budoucna nebude možné se vyhnout ani dalším parametrickým změnám podmínek k odchodu do důchodu. Minimální věk odchodu lidí do penze se ještě zvýší.

* LN Myslíte, že vláda, která vzejde z blížících se voleb, skutečně penzijní reformu v Česku provede?

Jednou jsem prohlásil, že jsme mistři světa v diskusích o důchodové reformě. Roky se zde tvrdilo, že důchodový systém nebude mít deficit, tudíž je bezproblémový a není potřeba cokoliv měnit. Dnes je však realita jiná. Průběžný systém důchodů je už v deficitu a populace je čím dál více připravena na to, že se s tím musí něco udělat. Lidé přesně nevědí, kde je problém, ale tuší, že něco není v pořádku. Současně se také zvýšilo povědomí o tom, že stávající systém je dlouhodobě neudržitelný. Navíc žádná z význačných politických stran si dnes už nemůže dovolit ve svém programu vynechat řešení důchodového systému. Berou to jako jedno z klíčových témat. Mám-li to shrnout, tak právě dnes existuje největší šance na prosazení důchodové reformy za posledních deset let. Současně je ale nutné říci, že pokud k ní nedojde v následujícím volebním období, pak už budeme mít kvůli zhoršujícímu se demografickému vývoji obrovské problémy cokoliv změnit. Odsoudíme se tím, že v budoucnu už budeme jen hasit problémy.

***

VLADIMÍR BEZDĚK Uznávaný expert na problematiku důchodů vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Od roku 1997 pracoval v ČNB. V letech 2004 a 2005 působil na úřadu vlády, kde vytvářel modely penzijního systému podle návrhů politických stran. Poté se vrátil do ČNB. Od roku 2007 je předsedou představenstva pojišťovny AEGON, kde ale z rodinných důvodů koncem tohoto měsíce končí. Je ženatý a má čtyři děti.

Autor: