20. prosince 2007 13:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Reforma platí, Ústavní soud nestíhá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 46Diskuse
Soud | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud | foto: Reprofoto

BRNO Reformy, které prosadila Topolánkova vláda, vstoupí od prvního ledna definitivně v platnost. Ústavní soud nestihne do konce roku projednat návrh na zrušení zákona, který podali poslanci ČSSD. Mimo jiné to znamená, že lidé začnou platit poplatky u lékařů.

"Všichni soudci se sešli k poradě nad návrhem a seznali, že k
rozhodnutí potřebují více času. Verdiktu navíc bude předcházet veřejné jednání před plénem soudu, na kterém trvali sociální demokraté. O dalším postupu a termínu veřejného jednání se rozhodne nejdříve v lednu," uvedl mluvčí ÚS Michal Spáčil.


Předseda sociálních demokratů je rozhodnutím soudu zklamaný. "Doufali jsme, že to proběhne do konce roku a že soud rozhodne
podle ústavy," řekl Jiří Paroubek.

Že soud nestihne návrh projednat, předjímal už minulý týden jeho předseda Pavel Rychetský. Upozornil, že reforma veřejných financí má více než 100 stran a mění se jí přesně 50 různých zákonů. "Představa, že se to dá vyřídit za týden nebo za dva, je zcela naivní," řekl Rychetský. Do dnešní porady ale podle informací ČTK existovala možnost, že by se veřejné jednání uskutečnilo v jednom ze dvou pracovních dnů mezi Vánocemi a Silvestrem.

Stížnost na reformu veřejných financí podali poslanci sociální demokracie už 22. října. Soudci si kromě prostudování reformy museli vyžádat stanoviska Senátu a Poslanecké sněmovny, která obdrželi teprve nedávno. Sociálním demokratům vadí například poplatky u lékaře, a také způsob, jak byl reformní zákon projednáván.

Později podali další stížnost poslanci KSČM spolu s několika členy klubu ČSSD. Podle nich bylo porušeno například legitimní očekávání voličů, protože finanční reformu sněmovna schválila jen díky dvěma bývalým sociálně demokratickým poslancům Michalu Pohankovi a Miloši Melčákovi. Vytýkají také zákonu zavedení daně z takzvané superhrubé mzdy.

Ústavní soud ale druhou stížnost odmítl, je prý takřka totožná s prvním podnětem. V takových případech soud buď oba návrhy spojí, nebo jeden upřednostní a druhý odloží. Zatím poslední, třetí stížnost podali v prosinci opoziční senátoři.

Někteří opoziční poslanci a umělci také vyzvali občany, aby poplatky ve zdravotnictví po Novém roce neplatili. Někdejší náměstek exministra Davida Ratha (ČSSD) Vladimír Dryml, který spravuje nemocnici ve Vrchlabí, už avizoval, že v jeho zařízení nebudou muset platit děti a mladí lidé.

Lidovky.cz
  • 46Diskuse