Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Regulace, regulace, regulace

Česko

Představitelé silných evropských ekonomik se v Berlíně dohodli, co chtějí prosadit na summitu G20

BERLÍN Evropa chce být přísnější, pokud jde o dohled nad finančními trhy. Státy sedmadvacítky také udělají vše, aby uzavřely takzvané daňové ráje. Na těchto postojích se včera v Berlíně shodli šéfové vlád evropských hospodářských mocností i představitelé EU.

Minisummit do Německa svolala kancléřka Angela Merkelová. Setkání bylo zároveň přípravou na klíčovou dubnovou schůzku skupiny G20 v Londýně.

Podle Merkelové nejsou, pokud jde o současný boj s finanční krizí, v plánu žádná dočasná opatření, ale hluboké strukturální změny. Ty se týkají především finančních trhů. „Na schůzce států G20 představíme společný plán boje proti krizi. Tato krize totiž může být řešena pouze společně,“ uvedla po skončení jednání Merkelová. „Všechny finanční trhy, produkty i účastníci musí podléhat odpovídajícímu dozoru a regulaci,“ říká se v závěrečném komuniké ze včerejšího setkání.

Ke kulatému jednacímu stolu zasedli kromě hostitelské země zástupci Francie, Británie, Španělska, Itálie, Nizozemska, lucemburský premiér Jean-Claude Juncker jako předseda zemí platících eurem, předseda Evropské komise José Barroso a šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet. Českou republiku jako nynější předsednickou zemi Evropské unie zastupoval premiér Mirek Topolánek a ministr financí Miroslav Kalousek. Evropští lídři se v Berlíně shodli také na tom, že roli světového hlídače má hrát Mezinárodní měnový fond. „Jsme přesvědčeni, že Mezinárodní měnový fond musí do budoucna vykonávat dohled nad finančním sektorem,“ prohlásila kancléřka Merkelová.

Mluvilo se ale také o daňových rájích. „Chceme odstranit jakékoli daňové ráje, které ještě existují,“ shrnul názor evropských lídrů španělský premiér José Luis Zapatero. Ožehavým tématem posledních dní je i protekcionismus. Zejména poté, co se objevily francouzské úvahy o ochraně domácího automobilového průmyslu. Včera ale evropští lídři jakýkoliv protekcionismus odmítli.

Jak uvedl český premiér Topolánek, on na tomto summitu zastupoval spíše země, které tam nebyly. „Odpovědnost českého předsednictví je sjednotit ten postup, aby to nebyly pouze státy G7 nebo G20, které budou určovat další vývoj, ale aby se do toho společného názoru promítly i názory sedmadvacítky,“ uvedl pro LN Topolánek. I když ze včerejšího jednání vzniklo společné komuniké, přesto se podle českého premiéra evropští lídři ve všem neshodují.

O autorovi| Tereza Šupová, zvláštní zpravodajka LN v Berlíně

Autor: