10. prosince 2008 16:21 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Rejžkovo jiné přání

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse

Ad LN 4. 12.: Dva osmdesátníci

Jane Rejžku, Vladimír Jiránek v dobách hluboké normalizace namaloval obrázek, na kterém učitel říká žákům: dneska jsme si ukázali, jak vypadá zápis, příště si probereme udání. Připadá mi, jako bys byl frekventantem této třídy, soudě podle tvého POSLEDNÍHO SLOVA, ve kterém jsi zgruntu prokádroval pana doktora Mahlera. Je samozřejmé, že v porovnání s Karlem Peckou si Zdeněk Mahler žil báječně. Ale podobně báječně si v padesátých letech v porovnání s politickými vězni v uranových dolech žila většina národa. Pecka strádal v táboře Bitýz a Miloš Forman a Vladimír Svitáček a Ján Roháč s Josefem Svobodou, pod patronací Zdeňka Mahlera, tajemníka ministra kultury Kahudy, vymýšleli atrakce do programu Laterny magiky pro světovou výstavu v Bruselu. Když Pecka tahal v ND kulisy, shodila stranická komise Radokovo Otvírání studánek se stolu. A zbytek tvůrčího štábu, již bez Radoka, pilně dopracovával vlastní náměty a nápady, aby jimi zacelil torzo programu, za který je čekal vysněný Brusel. Je však možné, že jejich tužbou bylo před Západem propagovat pokrokovou československou kulturu, vzkvétající pod moudrým vedením KSČ. Kterou verzi si vybereš?

Mahler radil Formanovi s Amadeem, protože o fyzických předlohách hlavních postav filmu věděl víc, než věděli Forman, či Schäffer.

Kdybych chtěl hrubě zjednodušovat, řekl bych, že s ohledem na jeho vzdělání, znalosti a zkušenosti si Forman ke spolupráci přizval Mahlera a ne Pecku, tak to prostě je. Ale jednoho za to vynášet a druhého ostouzet by mi připadalo ubohé. A naopak uznat, že účast dr. Mahlera měla na úspěchu filmu svůj jistý podíl, zřejmě neodpovídá tvému pojetí spravedlivosti.

Zažil jsem - a určitě nejenom já - mnoho krásných chvil při vyprávění doktora Mahlera o Smetanovi, Dvořákovi, Mahlerovi, Mozartovi, Janáčkovi. Svým zaujatým líčením mne přivedl k vnímavějšímu poslechu hudby, rozšířil mi moje obzory, pověděl mi o Masarykovi a Havlíčkovi víc, nežli kdokoliv jiný. A co jsi mi pověděl ty, Jane Rejžku? Zvážil jsi objem vykonané práce Zdeňka Mahlera? Nikoli. To, co jsi vypotil, je nenávistný, nespravdlivý, udavačský blivajz. Zřejmě jsi Zdeňku Mahlerovi nebyl schopen k jeho 80. narozeninám poslat jiné přání.

Jindřich Kučera, hudební producent, Praha
  • 3Diskuse