Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Rekonstrukce parku za peníze EU rozčílila inspekci

Česko

  20:44
PRAHA - Přes 150 vykácených stromů a případné zničení těch zbývajících. Tak vypadá rekonstrukce parku v Ústí nad Labem, kterou se nyní snaží zastavit ochranáři. To vše za megalomanských 77 milionů převážně z fondů Evropské unie.

Rekonstrukce Městských sadů v Ústí nad Labem. foto: Reprofoto

O revitalizaci parku s honosným názvem Městské sady v centru Ústí nad Labem rozhodl loni na podzim ústecký magistrát. Většinu peněz ze 77 milionů korun totiž sehnal z fondů Evropské unie. Z městského rozpočtu půjde jen 7,5 procenta částky, což je kolem 6 milionů korun.

Nová podoba parku má nabídnout 24 kašen, nové chodníky, dětská hřiště, cesty pro bruslaře a skateboarding

Občané si začali stěžovat, kácení povolila radnice
Realizace projektu ale ještě ani pořádně nezačala a už vycházejí najevo nekompetentní zásahy do zeleně, které vyděsily Českou

Zakázku na přestavbu parku získala firma, která dosud dělala průmyslové stavby

Realizaci vyfasovala firma SKD Průmstav – stavby, a.s, která se doposud specializovala na průmyslové stavby. Firma sama sebe charakterizuje takto: "Mezi specializace společnosti patří výroba a montáž výztužných celků do železobetonů a kompletní provádění železobetonových konstrukcí. V této oblasti patří firma mezi absolutní špičku regionu." Mezi referencemi neuvádí jedinou stavbu, která by se podobala přestavbě parku. Zkušenost s podobnými stavbami byla jednou z podmínek výběrového řízení.

inspekci životního prostředí (ČIŽP). "Případ jsme začali řešit až po podnětech občanů začátkem prosince 2009. Při stavbě bylo pokáceno 152 stromů a vyřezány stovky metrů keřových porostů," citoval ústecký Deník Janu Moravcovou, ředitelku ústeckého oblastního inspektorátu ČIŽP.

Kácení stromů povolila ústecká radnice. "Toto rozhodnutí ale nebylo podle ČIŽP vydáno v souladu s platnou legislativou. Proto ČIŽP podala podnět pro přezkum rozhodnutí na Krajský úřad Ústeckého kraje. Ke škodám ale již došlo," prohlásila Moravcová.

Nevratné ničení zeleně mohlo podle inspekce pokračovat. Výkopy pro trubky, které by přiváděly vodu do kašen, mohly prý totiž poničit kořeny zbývajících stromů. "To by mohlo vést v konečné míře k postupnému odumření stromů, či dokonce ke statickému selhání (pád stromu)," vysvětlila Moravcová. "Proto jsme požádali o součinnost Agenturu ochrany přírody a krajiny a rozhodli o omezení činnosti při pokračování stavby," dodala Moravcová.

Rekonstrukce Městských sadů v Ústí nad Labem. 

"Postup magistrátu je nepřijatelný"
Inspekce tak bude patrně požadovat, aby v parku nebylo takové množství kašen. "Byla jsem překvapena megalomanským projektem. Bude nutné provádět ruční výkopy pod dozorem dendrologů. A v případě nutnosti plánovanou výstavbu některých staveb zrušit," zdůraznila ředitelka ústeckého inspektorátu ČIŽP a zkritizovala ústecký magistrát. "Jde o naprosto nepřijatelný postup. Musí být přijata opatření, aby tak laxním způsobem již magistrát nevedl svá rozhodnutí v oblasti životního prostředí," hodnotila Moravcová.

Výzva čtenářům

Znáte další projekty, v nichž se nesmyslně investují peníze z fondů Evropské unie? Své tipy a fotografie posílejte na internet@lidovky.cz.

Města nemusí ze zákona ohlašovat inspekci schválené projekty, ochranáři tak mohou reagovat až v případě, kdy se na ně obrátí občané. Což se stalo v případě ústeckých Městských parků.

Vyhovíme, slibuje náměstek
Vedení města ale kritiku odmítá. Krajský úřad Ústeckého kraje si vyžádal spis ke zvážení zahájení případného přezkumného řízení. "Budeme tedy čekat na jeho stanovisko, aniž bychom o čemkoliv spekulovali," uvedl Milan Knotek, mluvčí ústeckého magistrátu.

Náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha pro Deník řekl, že město ochotně udělá vše, co bude považovat inspekce životního prostředí za důležité. "Vyhovíme. Provedeme i případné stavební úpravy, pokud nebudou nad rámec rozpočtu, který na úpravu parku máme," sdělil Řeřicha, který na podzim prohlašoval, že stavební zásahy v parku budou minimální. "Pokáceny budou jen stromy doporučené dendrology. Na jejich spočítání budou stačit prsty jedné ruky," tvrdil tehdy náměstek.