Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Rekordy schovala pavučina času

Česko

Atletika není plavání - Některé nejlepší světové výkony se nezměnily přes dvacet let

PRAHA Zdá se, jako by se v některých atletických disciplínách zastavil čas. Světové rekordy v nich již před drahnou řádkou let zatáhly ruční brzdu a ne a ne se vylepšit.

Vždyť ze 24 ženských disciplin, v nichž se budou na mistrovství světa v Berlíně rozdávat medaile, platí 11 rekordů již od 80. let.

Ten nejvíce opentlený pavučinou času zdobí Jarmilu Kratochvílovou. Její bájný výkon na trati 800 metrů nikdo nepřekonal již 26 let!

„Atletice nesvědčí množství mítinků,“ hledá jeden z důvodů stagnace rekordů Jan Železný. Oštěpařský fenomén, jehož rekord z roku 1996, dotýkající se sta metrů, se považuje za snad nepřekonatelný.

„Tenhle rekord vydrží ještě hodně dlouho,“ soudí šéftrenér české reprezentace Václav Fišer. „Honza byl totiž výjimečný talent, někdo podobný se narodí jednou za sto let. A jestli se občas v souvislosti s některými rekordy naznačuje i případná dopingová podpora, tak v tomhle případě nepochybuji o tom, že Honzovy výkony byly čisté.“

Věčné a zpětně neřešitelné téma dopingu vyvolalo před časem i iniciativu, volající po zrušení všech rekordů v letech 1980-2000. S pochopením se ale nesetkala.

Mistryně světa v běhu na 800 metrů z roku 1999 Ludmila Formanová tvrdí, že zejména rekordy Kratochvílové a Železného nebo v dálce mužů se budou překonávat těžko. „Nevím, jestli ještě lze vymyslet rychlejší povrchy a materiály,“ říká. „Atletika také není plavání, kde nový typ plavek napomohl k záplavě rekordů.“ Formanová odhaduje, že Berlín ale bude se světovými rekordy šetřit. „Už se moc nedají posouvat. Možná se dočkáme při sprintech mužů, v tyčce žen. Kdo ví, třeba se bude radovat i Bára Špotáková...“ Největší vývoj? V dopingu...

Zřetelně ale také vnímá nekonečný boj s dopingem: „Stále se vyvíjejí nové preparáty, takže doping někdy zůstává víceméně nezjistitelný. V téhle sféře bohužel vidím v atletice největší vývoj... I když se kontrola dopingu v našem sportu hodně zpřísnila, Docela mě překvapilo, že v atletice již běžné krevní testy se v plavání neprovádějí... Přesto věřím, že se dají hranice nejlepších výkonů posouvat i čistým způsobem. Jeden důkaz za všechny - Bára Špotáková. Té skutečně věřím.“

Špotáková, jedna ze čtveřice českých úřadujících světových rekordmanů, si myslí, že ve výhodnější pozici jsou výškaři a tyčkaři. „Mají tam nastavenou výšku a mohou ji zvyšovat po centimetrech. Jako třeba Isinbajevová. To žádná jiná disciplína nemá. My můžeme použít tvrdší oštěp, ale nemusíme to vydržet zdravotně.“

Za těžko překonatelný rekord považuje Fišer především čtyřstovku Kochové z roku 1985. Dopingové pochybnosti, doprovázející zmíněnou německou běžkyni, ale komentovat nechce. „Bavit se o dopingu nemá smysl. Podívejte se třeba, co předvedli jamajští sprinteři na olympiádě v Pekingu. Je to náhoda? Je to normální...?“

V případě Kochové, a ostatně i Kratochvílové, Fišer připomíná skutečnost, že obě si nakládaly až neuvěřitelné tréninkové dávky.

„Dneska už se nikomu do takové dřiny nechce. Holky se dostanou k určité hranici a dál už nejsou ochotné jít. Kochová i Jarmila ale měly v té době i jinou motivaci než dnešní atletky. A tyčka i výška jsou jistě zábavnější než čtvrtka a půlka, tedy tratě, které hodně bolí.“ Černoši: motivace i dispozice Fišer čeká ataky dalších rekordů zejména od běžců z Afriky. „Mají slušnou motivaci, vždyť kolikrát musí živit běháním celou svoji vesnici,“ připomíná.

Právě černoši na atletických oválech možná zrazují ostatní vytrvalce od snahy vyrovnat se jim. „Faktem je, že mají trochu jinak vytvořená svalová vlákna,“ připomíná Pavel Kolář, jenž se stará i o zdraví atletů. „Černoši mají genetické predispozice lepší, což při bězích hraje značnou roli.“

V Berlíně dnes atletický svátek začíná. Dokáže vymazat aspoň některý z vousatých rekordů?

***

Honza Železný byl výjimečný. Někdo podobný se narodí jednou za sto let. Jeho rekord vydrží dlouho.

Stále se vyvíjejí nové preparáty, takže doping někdy zůstává nezjistitelný. Tady vidím největší vývoj.

„Nejvousatější“ platné světové atletické rekordy

Jarmila Kratochvílová (26. 7. 1983)

Marita Kochová (Německo) (oba 6. 10. 1985)

Jürgen Schult (Německo) (6. 6. 1986)

Jurij Sedych (Rusko) (30. 8. 1986)

Čeští držitelé světových rekordů

Jan Železný (1996)

Roman Šebrle (2001)

Barbora Špotáková (2008)

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...