Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kolegovi z univerzity zařídil ‚zlatý padák‘, teď musí rektor skoro milion vrátit

Česko

  5:00
ÚSTÍ NAD LABEM / PRAHA - Pro téměř milion korun bude muset obrazně sáhnout do kapsy bývalý rektor ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně René Wokoun. Prohrál totiž spor s univerzitou, která ho zažalovala kvůli vyplacení odstupného pro končícího kvestora Víta Šumpelu. Vyšlo totiž najevo, že kvestor neměl na odstupné nárok. Rozsudek je pravomocný.

René Wokoun byl rektorem UJEP v letech 2011 až 2015. foto: MAFRA

„Žalovaný tím, že uzavřel s panem Šumpelou dohodu o odstupném v souvislosti s ukončením jeho pracovního poměru, porušil svou povinnost řádně hájit finanční zájmy svého zaměstnavatele,“ rozhodl senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Janou Knotkovou. „Byly prokázány všechny předpoklady pro odpovědnost žalovaného za škodu,“ dodala. Pražský městský soud spor „rozsekl“ uplynulé úterý, potvrdil tím prvoinstanční rozsudek z loňského dubna.

Wokoun jako nejvyšší představitel ústecké univerzity dal pokyn, aby Šumpela dostal na odchod 793 tisíc korun. Podle závěru pražského městského soudu přitom neměl na ‚zlatý padák‘ nárok. Končící kvestor totiž pozici vyklidil sám. „Žalovaný evidentně hájil zájmy pana Šumpely,“ podotkla soudkyně Knotková. Wokoun nyní musí UJEP vrátit nejen vyplacené odstupné, ale uhradit jí i náklady na advokáta (139 600 korun) a odvolací řízení (57 112 korun). Celkem tak Wokouna přišla kauza na téměř 990 tisíc korun.

Vít Šumpela působil na postu kvestora UJEP rok a čtvrt (autor: www.adam.cz).

Případ se začal odvíjet v únoru 2015, tehdy se chystala změna v čele UJEP. Odcházejícího rektora Wokouna měl nahradit docent Martin Balej, jenž uspěl ve volbách v akademickém senátu. Tehdejší kvestor, tedy správce univerzity, Vít Šumpela obratem složil funkci. Seznal, že nastupující rektor o něj nebude stát. Wokoun následně pro Šumpelu zřídil post kontrolního pracovníka, který měl dohlédnout na předání agendy novému kvestorovi.

Šumpela se však kvůli údajně vypjaté atmosféře na UJEP po třech dnech „poroučel“ i z postu kontrolora. Wokoun s ním poté rozvázal pracovní poměr, dohoda zahrnovala zlatý padák ve výši 793 tisíc. Po odečtu všech odvodů si pak Šumpela přilepšil o 399 tisíc korun, což odpovídalo pěti jeho měsíčním platům. Když Balej převzal funkci rektora, vyplacení ‚zlatého padáku‘ nechal zrevidovat a rozhodl o podání žaloby na svého předchůdce.

Rektor je jediným odpovědný, odstupné záviselo na jeho rozhodnutí, uvedl soud

„Nebylo prokázáno, že by byl dán zákonný důvod pro poskytnutí odstupného. Z žádných pracovněprávních ujednání inženýru Šumpelovi nárok na odstupné nevyplýval, rovněž tak nevyplýval z žádných jiných interních materiálů univerzity,“ uvedl v úterý krátce před rozsudkem advokát univerzity Ladislav Košťál. Odstupné za daných okolností nedovoluje ani zákon, ani kolektivní smlouva zaměstnanců univerzity.

Skončí odstupné vězením?

Vít Šumpela byl kvestorem UJEP od 1.12. 2013 do 28.2. 2015. Díky končícímu rektorovi UJEP Renému Wokounovi si přišel na čisté odstupné ve výši 399 tisíc korun, univerzita kvůli tomu svého bývalého nejvyššího představitele zažalovala. Loni v dubnu ji Obvodní soud pro Prahu 10 vyhověl, uplynulé úterý pak odvolací Městský soud v Praze jeho rozsudek potvrdil.
Wokouna navíc kvůli odstupnému vyšetřovala policie, kriminalisté nyní akademika navrhli kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku obžalovat.

Pražský městský soud při svém rozhodování uvažoval stejně. Šumpela totiž na obě své poslední funkce rezignoval, nešlo tak o jednostrannou výpověd. Navíc jako kontrolor mohl na univerzitě pokračovat, což však po pouhých třech dnech práce ve finále odmítl. „Bylo zřejmé, že univerzita je ochotná mu nabídnout místo,“ uvedla soudkyně Knotková. „Jestliže pracovník odmítne nabízenou práci, naskakuje výpovědní důvod pro nadbytečnost a v této situaci nepřísluší odstupné,“ vysvětlila soudkyně.

Pozastavila se i nad tím, jakou měl Wokoun o odcházejícího kolegu starost. Šumpelu se totiž snažil na univerzitě udržet, ačkoliv věděl, že o něj nastupující vedení v čele s novým rektorem Balejem nemá zájem. „Snažil se zajistit, aby zůstal na univerzitě za velmi výhodných majetkových podmínek,“ podotkla Knotková. Šumpela jako kvestor bral měsíčně 81 tisíc, funkce kontrolora mu pak garantovala 79 tisíc. Samotnou výši odstupného pak popsala jako „výjimečnou“.

O Wokouna se zajímá i policie, kvůli odstupnému ho chce nechat obžalovat

Wokoun se ve finále sporu rozhodl hájit tím, že odpovědnost za vyplacené peníze se snažil přehodit na svého nástupce. „Že bude-li jeho požadavek uspokojen, tak pan Šumpela z univerzity definitivně odejde, pan Balej věděl a souhlasil s vyplacením odstupného,“ prohlásil. Advokát univerzity Košťál jeho tvrzení okamžitě odmítl. Soudkyně pak stejně jako jediného odpovědného označila Wokouna. „Jediným důvodem pro způsobenou škodu bylo uzavření dohody, k čemuž byl oprávněn žalovaný. Záviselo to na jeho rozhodnutí,“ podotkla.

Oba muži pro sebe navíc nebyli pouze kolegové, kteří by se znali jen z práce. Wokoun totiž kdysi Šumpelovi přednášel na univerzitě, znal ho tedy od jeho studentských let. Do funkce kvestora si ho navíc prakticky sám přivedl. Šumpelu si vytipoval, když pracoval na ministerstvu životního prostředí. Jeho výkon na postu kvestora pak označil za svědomitý a předvedený s velkým nasazením.

René Wokoun byl rektorem UJEP v letech 2011 až 2015.
Po odchodu z UJEP se stal Wokoun rektorem soukromé Vysoké školy regionálního...

„Rozsudek je nesprávný a nespravedlivý,“ reagoval stručně Wokoun pro server Lidovky.cz. Nový rektor UJEP Martin Balej pak okomentoval verdikt lakonicky. „Rozhodnutí Městského soudu v Praze plně akceptuji,“ sdělil stručně serveru Lidovky.cz. Wokoun po odchodu z UJEP zakotvil na soukromé Vysoké škole regionálního rozvoje v Praze, kde rovněž zastává funkci rektora.

Pro Wokouna se však celá anabáze s odstupným neuzavřela u pražského městského soudu, má pro něj i kriminální dohru. Policie ho totiž na sklonku loňského roku obvinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku, vyšetřování před několika dny podle zjištění serveru Lidovky.cz uzavřela. Wokouna chce postavit před soud. „Vyšetřovatel podal návrh na podání obžaloby,“ sdělila mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová. Wokounovi v krajním případě hrozí až pět let vězení.

Autor: