Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Rektoři proti Zemanovi. Na předávání dekretů nedorazí minimálně polovina

Česko

  10:39
PRAHA - Přibližně polovina ze třiadvaceti rektorů veřejných vysokých škol už potvrdila, že se čtvrtečního slavnostního předávání profesorských dekretů nezúčastní. Na slavnostní ceremoniál do Karolina se nechystá nikdo z těch, jejichž stanovisko je k dispozici.

Nový rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima (vlevo) byl 4. března v pražském Karolinu oficiálně uveden do úřadu. Vpravo je Zimův předchůdce Václav Hampl. foto: Michal Krumphanzl

Všichni zatím plánují v souladu s doporučením České konference rektorů (ČKR) slavnostní akt bojkotovat na protest proti tomu, že prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat tři kandidáty na profesuru.

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček uvedl na svém twitteru, že se s účastí prezidenta republiky na čtvrtečním jmenování profesorů nepočítalo a nepočítá. Ceremonie se zhostí ministr školství Marcel Chládek.

Zeman odmítl podepsat dekrety o docentů Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima prezidentův postoj označil za nepřijatelný zásah do principů akademických svobod. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka měla hlava státu pro rozhodnutí vážné důvody týkající se minulosti kandidátů.

Zeman popudil akademiky. Nařčení z kontaktů s StB je velmi podivné, říká rektor

Akademici se zdají být jednotní v tom, že je na místě svůj nesouhlas vyjádřit neúčastí na slavnostním ceremoniálu. Samotný Zima, který je předsedou ČKR, se na tuto akci kvůli zahraniční dovolené nechystal ani před tím, než vyšel prezidentův postoj najevo. Měl ho zastoupit prorektor Aleš Gerloch, jehož účast je podle mluvčího univerzity Václava Hájka nejistá.

Jiří Fajt

Na akci určitě nepůjde rektor Českého vysokého učení technického Petr Konvalinka. „Prezident republiky, ať jím je kdokoli, nemá právo rozhodovat o tom, kdo bude nebo nebude jmenován profesorem,“ uvedl na svém facebookovém profilu. Neúčast doporučí také novým profesorům nominovaných touto univerzitou.

Z pražských vysokých škol už neúčast potvrdili také rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch a rektor Akademie výtvarných umění Tomáš Vaněk. Předávání se nezúčastní ani rektoři brněnských vysokoškolských institucí - Mikuláš Bek z Masarykovy univerzity, Ivo Medek z Janáčkovy akademie múzických umění ani Pavel Suchý z Veterinární a farmaceutické univerzity.

Nedorazí ani rektoři ze Zlína nebo Ostravy

K výzvě předsednictva ČKR se připojil i rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček. Vědecké rady vysokých škol podle něj navrhují kandidáty na jmenování profesorem po komplexním posouzení jejich odborných kvalit. „Jde o výsostné právo akademické obce, které by nemělo být nikým zpochybňováno. Krok pana prezidenta proto vyvolává pochybnosti, zda respektuje autonomii vysokých škol a jejich zásadní společenské poslání,“ řekl ČTK.

Zeman odmítl jmenovat tři profesory. Rektoři vyzývají k bojkotu

Za nepřijatelný považují prezidentův krok rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák, Petr Sáha z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Josef Hynek z Univerzity Hradec Králové, Jan Lata z Ostravské univerzity i rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig.

Ten připomněl, že v nepříjemné situaci se ocitli také profesoři, kteří mají dekrety převzít. Na tento akt totiž už pozvali své rodiny. „Z naší univerzity by měl být jmenován profesorem Petr Němec. Podle jeho vyjádření pokud obřad nebude standardní a nebudou tam rektoři, nepojede tam také,“ doplnil Ludwig.

Slavnostního jmenovacího aktu se nezúčastní docent politologie z Masarykovy univerzity a vedoucí Mezinárodního politologického ústavu Vít Hloušek. Radim Lenort i Aleš Bernatík z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava, kteří mají být jmenováni profesory, svou účast zvažují. Celkem mělo být jmenováno 45 profesorů, z nichž třem ale Zeman odmítl dekrety podepsat.

Vyjádření politiků k nejmenování profesorů

Krok Zemana kritizují komunisté, kteří přitom s hlavou státu vycházejí dlouhodobě spíše v dobrém. "Prezident Miloš Zeman asi hledá další způsob, jak se více zviditelnit a upozornit na sebe," uvedl v prohlášení šéf KSČM Vojtěch Filip.

Kritický hlas přidal i šéf ODS a exministr školství Petr Fiala, podle něhož prezidentův vzkaz týkající se údajně divné minulosti trojice kandidátů na profesory přišel příznačně před Zemanovým odjezdem do Moskvy. "Zajímavé je, že u ministrů mu problematická minulost nevadí. Ale nejde o argumenty. Jde o aroganci moci, která nerespektuje pravidla a dělá si, co chce," napsal Fiala.

Školská expertka TOP 09 Anna Putnová je přesvědčena, že Zemanovi jde ve skutečnosti o to, aby se zbavil pravomoci jmenovat profesory, o což už usiloval v minulosti. "Prezident udělal razantní krok a očekává a těší se na reakci, která bude ze strany vysokých škol, odborné i laické veřejnosti. Těší se, že vybudí emoce a vzdor," míní. Politici by podle ní mohli reagovat tak, že prezidenta jmenování profesorů nezbaví, ale naopak zpřesní a zpřísní jeho povinnosti v tomto ohledu.

Filip také uvedl, že minulost kandidátů na profesuru prezident neřeší věcně, ale na základě neověřených informací. "Miloš Zeman, který sám považuje média za 'ostrov negativní deviace' a doslova pohrdá novináři, což jim také neustále dokazuje svým chováním, se opírá o neověřené, chcete-li bulvární novinové články a informace 'jedna paní povídala'," je přesvědčen šéf komunistů.

Filip má také za to, že se Zeman buď nepoučil z kauzy Peroutka, nebo má okolo sebe našeptávače, kteří mu chtějí za každou cenu odehnat příznivce a podporovatele.

Autoři: ,