19. července 2010 8:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Řeky na Chrudimsku opadávají, obce se chystají na úklid

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: ČTK

UHŘETICE Hladiny některých řek na Chrudimsku zůstávají po víkendových deštích stále na zvýšené úrovni. Novohradka překročila v noci nejvyšší třetí povodňový stupeň, jinde toky už kulminují nebo klesají, vyplývá z údajů státního podniku Povodí Labe.

Přívaly vod způsobily v sobotu a zvláště v neděli škody na domech, zahradách a obecním majetku.

Druhý povodňový stupeň zůstává na Chrudimce v Padrtech, hladina řeky už od nedělního večera stagnuje. V Přemilově na stejném toku byl už zaznamenán pokles na první stupeň stejně jako na Doubravě v Pařížově.

Od soboty v povodí Chrudimky, Doubravy a Novohradky napršelo až 160 litrů vody na metr čtvereční. Ve Včelákově se rozvodnil potok, voda zasáhla několik zahrad, u jednoho domu lidé opustili přízemí a schovali se v patře.

Voda také zatopila další sklepy. Hasiči museli čistit koryto řeky, silnice byla také pod vodou. V sousedním Babákově lidé zajišťovali domy pytli s pískem. Voda z potoka Ležák způsobila potíže obyvatelům Zaječic, Řestok, Trojovic, kde proud vody tekl z kanalizace do sklepů a stavěly se povodňové zábrany.

V Hrochově Týnci řeka zaplavila sklepy i přízemí rodinných domů, statek a základní uměleckou školu. "Byla komplet pod vodou, škody jsme ještě nevyčíslili, ale budou značné. Hůř na tom ale jsou lidé v mnoha domech.

Sháníme kontejnery, kam se bude vyvážet odpad, postupně se zapojí elektřina, která se musela vypnout, a budou se odčerpávat sklepy," řekl starosta Miroslav Besperát.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz