Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Nesmírně mě to trápí, dali mě na pranýř, říká Mornštajnová k obvinění z plagiátorství. Toy Box jí prý měla napsat

Alena Mornštajnová | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
Nová kniha Aleny Mornštajnové pokaždé vyvolá rozruch. Novinka Les v domě ovšem rozvířila nebývalou diskusi. Populární spisovatelka promluvila v rozhovoru pro Lidovky o čelení zlu, své inspiraci a obdivu k ilustrátorce Toy Box, která ji obviňuje z vykradení svého osobního příběhu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Kuchyňská linka je plná květin a na malém stole svítí otevřený notebook. Autorka knižních bestsellerů Hana, Tiché roky či Listopád je na nějakou dobu v Praze. Objíždí besedy, setkává se se čtenáři a dává rozhovory ke svému novému, v pořadí šestému románu Les v domě.

Spisovatelce najednou zvoní telefon. Žádají ji o další interview. Mornštajnová odmítá, pak rezignovaně vzdychne a ke schůzce svolí. „Říkala jsem si, že už o tom nebudu mluvit. Jsem toho ale plná. Ovšem rozhodně nebudu na kauzu reagovat na sociálních sítích a odpovídat na všechny komentáře,“ kroutí hlavou úspěšná autorka, která své čtenáře pravidelně zásobuje příběhy o pošramocených rodinách.

Jaké to je, skutečně žít v jedné z nich, na vlastní kůži zakusila výtvarnice Toy Box. V roce 2019 popsala svou zkušenost sexuálně zneužívané oběti i život se zlými prarodiči v domě na kraji lesa. Stejné motivy se ale objevují i v knize Aleny Mornštajnové Les v domě. Od jejího vydání se tak čtenáři i nečtenáři v internetových diskusích intenzivně přou, kde je hranice mezi inspirací a vyděláváním na cizím traumatu. Spisovatelka v tom má jasno.

Lidovky.cz: Jak se cítíte po vydání svého šestého románu?
Jsou to dva roky práce. Těšila jsem se, až bude knížka na světě, a doufala, že s ní budu, stejně jako s každou svou knihou, chodit po besedách a povídat si o ní se svými čtenáři. Teď ale nemohu říct, že bych z ní měla až takovou radost.

Lidovky.cz: Přesto, proč by si ji měli čtenáři přečíst?
Zrovna o této knížce se velmi těžko mluví. Nechci totiž naznačovat její hlavní téma. Chci, aby čtenář během čtení objevoval a postupně chápal, co se v onom domě děje, co se v něm skrývá za příběh a tajemství, jací jsou lidé, kteří v něm žijí, a jestli je jim vypravěčka sympatická, nebo není. O hlavním tématu knihy jsem proto dříve nemluvila a stále se snažím o něm mluvit co nejméně. Vím, že v médiích a na sociálních sítích již koluje spousta spoilerů, já nechci přidávat další.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!