Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Prominentní vězeň jako eso v Putinově rukávu. Proč je Alexej Navalnyj stále naživu?

Ruský politický opoziční aktivista Alexej Navalnyj na protestu proti navrhované změně ruské ústavy (29. února 2022) | foto: Reuters

Premium Doporučujeme
Ruský diktátor má v zemi posledního vážného oponenta. Putin z troufalého nezmarného aktivisty, investigativce a politika učinil nejslavnějšího politického vězně na světě. Proč ho neumlčí?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Srpen 2020. Bylo osm hodin ráno a v kavárně moskevského letiště si hezká blondýnka v kožené bundě objednala velkou whisku. Obdržela totiž telefonát, kterého se děsila už deset let: jejího manžela Alexeje otrávili. Ležel v kómatu tisíce kilometrů daleko, v nemocnici v Omsku. Julija Navalná popíjela a z očí se jí nekontrolovatelně řinuly slzy. Pak si nasadila černé brýle, aby po čtyřech hodinách vystoupila z letadla a s důstojnou umíněností prosadila záchranu Putinova nenáviděného soka.

Dva z doktorů, kteří před dvěma a půl lety ošetřovali v ruské oblastní nemocnici Navalného, jsou mrtví. Chovali se podle předpisů: pacientovi v bezvědomí ze všeho nejdřív vpíchli protilátku atropine. Tím umožnili, aby Navalnému – vzdor několikadennímu zdržování – kolegové v Německu zachránili život. Sami ale přišli o svůj.

Putin a jeho muži si, podobně jako jejich bolševičtí předchůdci, potrpí na jedy všeho druhu. A přímo v Moskvě ležérně vyrábějí a skladují – v rozporu s mezinárodními úmluvami, ke kterým se zavázali – i nervové otravné látky.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat