Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Lék na Alzheimera, který „čistí“ mozek? Pokud uspějeme, tak už za tři roky, říká neurolog Tolar

Martin Tolar | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium Rozhovor
Co může za Alzheimerovu chorobu? Zdá se, že neurolog Martin Tolar odpověď zná. A s ní i řešení v podobě léku, který se může dostat na trh už během tří let. „Medikací jsme dokázali u pacientů s Alzheimerovou nemocí zabránit poškozování mozku, které nyní dokážeme měřit,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz zakladatel společnosti Alzheon, která se zabývá vývojem slibného léku.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Říká se, že největšími problémy současné civilizace je globální oteplování a Alzheimerova nemoc. Díky Martinu Tolarovi a jeho dlouhodobému výzkumu této nevyléčitelné nemoci svitla naděje, že jeden z těchto problémů by mohl lidstvo již brzy trápit méně. Jeho lék ukázal pozitivní výsledky u pacientů, kteří již mají klinické příznaky, ale teoreticky by se také mohl používat i preventivně. Lék totiž podle Tolara umožňuje odplavování toxinů z mozku a tím zabraňuje jeho poškození.

Jedna z jeho posledních studií, na které také spolupracoval s profesorem Jakubem Hortem z pražské nemocnice v Motole a neuroložkou Kateřinou Sheardovou z brněnské nemocnice u svaté Anny, odhalila, že by mělo stačit zabránit shlukování specifického proteinu (u Alzheimerovy nemoci je příčinou bílkovina beta amyloid), aby se mohl toxin z mozku odplavovat. Pokud uspěje jeho klinická studie i v třetí, a tedy poslední fázi, vývoje, mohl by být lék na Alzheimera k dostání již za tři roky.

Lidovky.cz: Když jsme se viděli naposledy před třemi lety, měli jste v plánu s Jakubem Hortem z Motola spustit studii na jeho pacientech. Máte už výsledky?
Máme, první výsledky z naší studie jsme oznámili na jaře a další budou za pár týdnů. S pomocí těchto dat se nám podařilo odhalit, jak a proč Alzheimerova choroba vzniká. Co je nové? Přišli jsme na efektivní léčebný postup, který dokáže nejen zabránit hromadění toxických agregátů proteinu, ale také je z mozku odstranit.

Lidovky.cz: Co je podle vás nejzajímavějším objevem studie?
Prokázali jsme, že k zabránění tvoření toxinu je u proteinu nutné změnit pouze jeho tvar, tedy terciální strukturu, a toho je možné dosáhnout podáním poměrně jednoduchého léku. To považuji za klíčový objev, který jsme publikovali a už byl i potvrzen dalšími laboratořemi. Podáváním léku jsme dokázali u pacientů s Alzheimerovou nemocí zabránit poškozování mozku, které dokážeme měřit neurodegenerativními biomarkery. Navíc jsme zpozorovali, že se u pacientů také začaly stabilizovat i zlepšovat kognitivní schopnosti.

Lidovky.cz: Chápu správně, že problémem není pouze hromadění proteinu?
Přesně tak. Protein, o kterém se bavíme, nás v podstatě chrání proti poškození mozku, a proto je klíčový pro jeho správné fungování. V mozku ho máme jedno procento a chrání nás proti stresu, vyplavuje se při úrazech mozku a také pomáhá zvládat infekce. Problémem je to, že ve chvílích, kdy nám protein pomáhá, se ho tvoří a vyplavuje daleko více. Jak organismus stárne a ztrácíme schopnost čistění mozku, protein se začne hromadit, mění se jeho tvar a to je moment, kdy začne být pro mozek toxický. Náš lék je schopný zabránit tomu, aby protein změnil svůj tvar, který vede k agregaci a toxicitě.

Lidovky.cz: To znamená, že čím více máme stresu, úrazů či prodělaných infekcí, tím větší máme „šanci“ jednou Alzheimerem onemocnět?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!