Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Lék na Alzheimera, který „čistí“ mozek? Pokud uspějeme, tak už za tři roky, říká neurolog Tolar

Martin Tolar | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium Rozhovor
Co může za Alzheimerovu chorobu? Zdá se, že neurolog Martin Tolar odpověď zná. A s ní i řešení v podobě léku, který se může dostat na trh už během tří let. „Medikací jsme dokázali u pacientů s Alzheimerovou nemocí zabránit poškozování mozku, které nyní dokážeme měřit,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz zakladatel společnosti Alzheon, která se zabývá vývojem slibného léku.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Říká se, že největšími problémy současné civilizace je globální oteplování a Alzheimerova nemoc. Díky Martinu Tolarovi a jeho dlouhodobému výzkumu této nevyléčitelné nemoci svitla naděje, že jeden z těchto problémů by mohl lidstvo již brzy trápit méně. Jeho lék ukázal pozitivní výsledky u pacientů, kteří již mají klinické příznaky, ale teoreticky by se také mohl používat i preventivně. Lék totiž podle Tolara umožňuje odplavování toxinů z mozku a tím zabraňuje jeho poškození.

Jedna z jeho posledních studií, na které také spolupracoval s profesorem Jakubem Hortem z pražské nemocnice v Motole a neuroložkou Kateřinou Sheardovou z brněnské nemocnice u svaté Anny, odhalila, že by mělo stačit zabránit shlukování specifického proteinu (u Alzheimerovy nemoci je příčinou bílkovina beta amyloid), aby se mohl toxin z mozku odplavovat. Pokud uspěje jeho klinická studie i v třetí, a tedy poslední fázi, vývoje, mohl by být lék na Alzheimera k dostání již za tři roky.

Lidovky.cz: Když jsme se viděli naposledy před třemi lety, měli jste v plánu s Jakubem Hortem z Motola spustit studii na jeho pacientech. Máte už výsledky?
Máme, první výsledky z naší studie jsme oznámili na jaře a další budou za pár týdnů. S pomocí těchto dat se nám podařilo odhalit, jak a proč Alzheimerova choroba vzniká. Co je nové? Přišli jsme na efektivní léčebný postup, který dokáže nejen zabránit hromadění toxických agregátů proteinu, ale také je z mozku odstranit.

Lidovky.cz: Co je podle vás nejzajímavějším objevem studie?
Prokázali jsme, že k zabránění tvoření toxinu je u proteinu nutné změnit pouze jeho tvar, tedy terciální strukturu, a toho je možné dosáhnout podáním poměrně jednoduchého léku. To považuji za klíčový objev, který jsme publikovali a už byl i potvrzen dalšími laboratořemi. Podáváním léku jsme dokázali u pacientů s Alzheimerovou nemocí zabránit poškozování mozku, které dokážeme měřit neurodegenerativními biomarkery. Navíc jsme zpozorovali, že se u pacientů také začaly stabilizovat i zlepšovat kognitivní schopnosti.

Lidovky.cz: Chápu správně, že problémem není pouze hromadění proteinu?
Přesně tak. Protein, o kterém se bavíme, nás v podstatě chrání proti poškození mozku, a proto je klíčový pro jeho správné fungování. V mozku ho máme jedno procento a chrání nás proti stresu, vyplavuje se při úrazech mozku a také pomáhá zvládat infekce. Problémem je to, že ve chvílích, kdy nám protein pomáhá, se ho tvoří a vyplavuje daleko více. Jak organismus stárne a ztrácíme schopnost čistění mozku, protein se začne hromadit, mění se jeho tvar a to je moment, kdy začne být pro mozek toxický. Náš lék je schopný zabránit tomu, aby protein změnil svůj tvar, který vede k agregaci a toxicitě.

Lidovky.cz: To znamená, že čím více máme stresu, úrazů či prodělaných infekcí, tím větší máme „šanci“ jednou Alzheimerem onemocnět?

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat