Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Každé dítě může číst s radostí. Laureátka ceny pro mladé vědce radí, jak nalákat potomky ke čtení


Anežka Kuzmičová | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
Čerstvá laureátka Ceny Neuron pro nadějné vědce Anežka Kuzmičová o tom, jak děti nalákat ke čtení, o vnitřních světech, které literatura otevírá, a o tom, co se odehrává v mozku, když si lebedíme s knížkou v křesle.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

K přijímacím zkouškám na švédštinu na Filozofickou fakultu UK dorazila se seznamem přečtené skandinávské literatury o sto položkách – ve švédštině. Intenzivně načteno měla ale napříč jazykovými kulturami, jejím druhým oborem byla literární komparatistika.

Láska k literatuře Anežku Kuzmičovou přivedla také k vědní disciplíně, jíž se dnes zabývá: zkoumá prožitky, které četba přináší dospělým i dětským čtenářům. Za své bádání v oboru dětské knižní gramotnosti právě získala prestižní Cenu Neuron určenou mladým vědcům.

Zjistit, co ve mně zažehává tu jiskru, co mi na čtení dělá dobře – to by podle mě mělo být ve výuce literatury klíčové.

Lidovky.cz: Co byste poradila ministru školství, kdyby si vás přizval do týmu? Co by školy měly dělat jinak, aby k četbě děti nalákaly?
Přestat v dětech vzbuzovat falešný dojem, že čtenářem jsem pouze tehdy, pokud miluju beletrii a všímám si složitých slovních výrazů. To je zbytečně elitářský přístup, který v dětech vidí miniakademiky. Místo toho bych ke čtení přistupovala takhle: Písmena jsou všude kolem, všude je něco napsáno. Proto číst potřebujete. Čtení vám ale taky pomůže dělat si v životě hodně dobře a rozvíjet se jako lidi. A já vám nebudu ve vašem věku diktovat, co máte číst. Z domova si přineste, co vás baví. A pak je ale potřeba skutečně ničím nepohrdat. Vzít vážně, když si dítě přinese třeba katalog hračkářství: „To je zajímavé! Pojď nám povyprávět, co se ti na tom líbí.“

Lidovky.cz: Takže nenutit děti číst za každou cenu „kvalitní literaturu“, ale nechat je prostě číst – cokoli.
Přesně, nevtloukat jim od raného věku, že jen beletrie se počítá. Spíš jim ukázat a nechat je objevovat bohatost různých typů textů, které jsou všude kolem. A ukázat jim, že čtení se jim bude hodit k objevování věcí, které je zajímají.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Mohlo by vás zajímat