11. února 2010 12:00 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Australští vědci zveřejnili před Valentýnem vzorec na lásku

Zásnuby - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásnuby - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

SYDNEY UVNITŘ VZOREC. Romantici hledající věčnou lásku budou potěšeni. Australský matematik několik dnů před valentýnským svátkem zamilovaných zveřejnil rovnici, ve které si lidé mohou vypočítat správný věk, kdy se zamilovat a uvažovat o svatbě. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Rovnice s přídomkem "vzorec zasnoubení" bere v potaz věk, kdy lidé začínají hledat dlouhodobý vztah, a nejzazší věk, kdy by chtěli vstoupit do manželství.

"I když pravděpodobnost není tím nejromantičtějším předpokladem svatby, vypadá to, že rovnice se hodí na mnoho párů, ať už náhodou, nebo cíleně," řekl autor vzorce, profesor Tony Dooley z australské Novojihowaleské univerzity.

Přestože může vzbuzovat mnoho nadějí, rovnice má jen 37procentní úspěšnost, poznamenává Reuters. Může sloužit jako pomůcka na určení té správné chvíle, kdy je třeba začít věci brát vážně, ale použít ji mohou také nervózní muži, aby vypočetli, kdy se vyhýbat trvalejším závazkům, řekl Dooley.

Vzorec lásky

O tom, jak vzorec funguje, informoval dnes australský server new.com.au:

  1. Zvolte nejzazší věk, kdy ještě chcete mít svatbu. Nazvěte ho "n".

  2. Zvolte věk, ve kterém nejdříve chcete hledat, nebo jste začali hledat možného snoubence či snoubenku. Nazvěte ho "p".

  3. Odečtěte p od n (n - p) a výsledek vynásobte 0,368.

  4. Přičtěte toto číslo k "p". Výsledkem je optimální věk, kdy učinit nabídku k sňatku.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz