Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čekstajl

Předražený pytel na odpadky. Balenciaga předvedla novou bizarní kabelku


Dům Balenciaga vytvořil tašku ve tvaru igelitky na smetí | foto:  Balenciaga

Premium Doporučujeme
Před podzimem se nám v módním rybníčku rozmohl podivný fenomén. Zdá se, že značky a luxusní domy mezi sebou soutěží o to, kdo vytvoří kabelku nejbizarnějších rozměrů. Neoficiální klání odstartovala Balenciaga, která do svých obchodů nedávno naskladnila kožený vak se stahovací šňůrkou.

Na tašce z teletiny, v černé či zářivě modré barvě, s tučnou cenou téměř 46 tisíc korun, by snad nebylo nic zvláštního, jen kdyby nepřipomínala igelitový pytlík do koše.

„Příležitost vytvořit nejdražší pytel na odpadky jsem si nemohl nechat ujít, protože kdo by neměl rád módní skandály?“ řekl o svém počinu návrhář Demna Gvasalia.

Drahý igeliťák představil na přehlídce pro tento podzim a zasvětil ji válečným uprchlíkům z Ukrajiny. Modelky třímající diskutované tašky uzavřel do uměle vytvořené sněhové vánice a místo hudby předčítal ukrajinskou báseň o lásce.

Jako rodilý Gruzínec má Gvasalia osobní zkušenost válečného utečence a v čele luxusního domu Balenciaga stojí od roku 2015. Od té doby zásobuje módní průmysl neuvěřitelnými šprýmy a s gustem dává věcem za pár korun luxusní pozlátko. Například před pěti lety vytvořil koženou variantu modré nákupní tašky IKEA, již švédský prodejce běžně nabízí za 25 korun. Demna si za tu svou nebál říci o 50 tisíc.

Zbude i na nákup? Také máte někdy pocit, že luxusní kabelky jsou velké tak akorát na kapesníčky a kreditky? Módní dům Balenciaga se inspiroval taškou IKEA, takže pojme i velký nákup. Jen jestli na něj po zaplacení 2145 dolarů zbude.

O pozornost se ale letos hlásí i francouzská konkurence – dům Louis Vuitton, který v podzimní kolekci představil tašku ve tvaru plechovky s barvou. Výtvoru nechybí kovové ucho ani drobná rukojeť, je vybaven popruhem přes rameno, vyrábí se hned v několika barevných odstínech a prostorný je prý tak akorát na dva mobilní telefony a jiné drobnosti. Ať už spotřebiteli přijde plechovka LV kreativní, či směšná, nepochybně se už teď jedná o sběratelský kus. Neobvyklá kabelka je totiž jedním z posledních návrhů designéra Virgila Abloha, který loni nečekaně zemřel.

Dalším aspirantem na nejbizarnější kabelkový kousek je britská značka JW Anderson a její dílo – psaníčko ve tvaru holuba. Pomocí 3D tiskárny vytištěný opeřenec je vytvořen za 17 tisíc korun v životní velikosti a po zvednutí křídel do něj lze uložit drobné mince nebo rtěnku. Na laskavém čtenáři zůstává posoudit, zda je kurioznější kabelka ve tvaru holuba skalního, nebo peněženka v podobě penisu, kterou značka představila loni.

Módní bizár. Balenciaga představila nové tričko, je na něm našitá košile a stojí skoro 30 tisíc

Když už se ale nacházíme v oddělení s kabelkami, do kterých se toho příliš nevejde, zato poutají mnoho pozornosti, je třeba vzpomenout na mistryni v tomto oboru – designérku Judith Leiberovou. Ta byla brašnářkou maďarského původu a v roce 1963 si v Americe založila vlastní značku kabelek. Za svou kariéru vytvořila psaníčka ve formě chřestu, krabičky s hranolky i domácích mazlíčků několika prvních dam USA. Její kabelky byly třpytivými zázraky, největší slávu si získaly v době kýče, v 80. letech, a vždy byly sběratelskými kusy, které oplývaly velkou dávkou roztomilosti.

Zda podobných kvalit dosahuje i kožený pytel na odpadky, 3D holub nebo plechovka, račte zhodnotit dle vlastního vkusu.

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?