Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Falšovat se dá i bavlna. Tričko z kvalitního materiálu se dá po použití i kompostovat

Bavlna (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Premium Doporučujeme
Bavlněné oděvy oblékají lidé ve větší míře vlastně docela krátce, až od začátku 19. století. Předtím hrál významnější roli len, konopí a vlna. Dnes ovšem právě oblečení z bavlny považujeme za základ šatníku. Co o ní ale vlastně víme? Jak je možné, že jedno tričko vydrží věky a jiné je děravé po druhém vyprání? A můžeme si ohlídat kvalitu bavlněných výrobků?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet Premium

Zdrojem suroviny pro bavlněné vlákno je rostlina – bavlník, jenž se pro textilní průmysl pěstuje jen v několika druzích, ačkoliv botanicky jich existuje více než padesát. Jedná se o stromy či keře, jejichž plodem je tobolka. V ní se skrývají semena, která poté, co tobolka pukne, vytvoří známé bílé chomáčky.

Ty jsou ale teprve začátkem procesu, na jehož konci je příjemný materiál. Vzniká z něj nejen oblečení, ale také například lůžkoviny. Blanka Tomková, vedoucí katedry materiálového inženýrství Textilní fakulty Technické univerzity v Liberci, uvádí: „Bavlna je nejdůležitější přírodní vlákno na bázi celulózy. Surovinu tvoří jednobuněčná vlákna obrůstající semena bavlníku, který se pěstuje například v Číně, USA, Indii, Egyptě, Pákistánu, Turecku, Uzbekistánu, Gruzii a dalších,“ a dodává, jak se vlákno pro výrobu tkaniny či pleteniny získává: „Po sklizni se bavlněná vlákna obalující semena bavlníku oddělují odzrňováním. Obyčejně je možné sklízet bavlnu ve třech etapách, přičemž nejlepší je druhá sklizeň – tzv. middle crop.“

Zmiňuje také vliv sklizně na kvalitu vláken, a sice, že při ruční sklizni se získávají velmi kvalitní, ale zároveň drahá vlákna, zatímco strojová sklizeň je sice jednodušší a levnější, ale získaná vlákna jsou méně kvalitní.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...