28. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Berlín: skvělé místo pro děti! Němci na malé myslí víc než Češi

Dětský koutek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dětský koutek - ilustrační foto. | foto: ČTK

Můj deníček se nezměnil na cestopis, jak by mohl napovídat titulek, ale byla jsem poprvé za manželem na delší dobu v Berlíně. Přijela jsem si konečně prohlédnout náš byt. Čekala mne tam typicky mužská domácnost: byt vypadal jako skladiště nevybalených věcí, v několika místnostech nefungovalo osvícení.

V lednici byla pouze cibule a hořčice. Vybavení kuchyně tvořilo jen pár reklamních hrnků z tiskovek. Když jsem manžela požádala o hadr na podlahu, téměř omluvně mi podal své staré triko - to k veškerému úklidu používal. Stejně jako když jsem přijela v roce 2006 bydlet do Paříže, i v Berlíně vedla má první cesta do drogerie, kde jsem koupila mop a čistící prostředky. Taky jsem si německý slovník obohatila o intelektuální výrazy jako třeba "Waschenstander", "der Kübel" nebo "der Abtropfständer" – to abych dokoupila chybějící kousky do naší domácnosti.

Nečekala jsem coby frankofilka, že mě Berlín nadchne jako některé mé známé. Taky k tomu nedošlo. Milovníci Berlína, ať mi prominou….Ale město jsem srovnávala s mou oblíbenou Paříží, kde jsem rok žila. A německá metropole vyšla jako poražená. Berlín mi přišel chladný svou architekturou i německou mentalitou. A to nepočítám fakt, že byla pořád zima a pršelo. Navíc rozhodně není pravda, že všichni mluví anglicky, takže jsem musela oprášit své základy němčiny z hodin na gymnáziu.

ČTĚTE TAKÉ:

Nicméně jedno se Němcům nedá upřít. Zatímco v Paříži byste na veřejnosti přebalovací koutek hledali marně, tady jsou místa pro matky s dětmi všude. K dětem se chovají nádherně a všude se s nimi počítá! Celý Berlín je plný atrakcí pro děti a některé jsme už navštívili (nejzásadnější je největší model železnice na světě Loxx na Alexanderplatz). Dětské parky a hřiště jsou na každém rohu. Němci neustále Kryštofa oslovovali, dávali mu dárečky, z každého obchodu jsme odcházeli s hračkou nebo s lízátkem. Všude také nabízejí dětská menu, zdravá a nesmažená. A téměř v každé restauraci je samozřejmostí dětský koutek. A bezplatný! (Ne jako se mi stalo v populární české mekce rodičů s dětmi – v pražském podniku Kroužky na Vltavě, kde mi za desetiminutový pobyt Kryštofa v hracím koutku naúčtovala servírka 30 korun.). Jo a ještě navíc německá obsluha je na rozdíl od té české VŽDY příjemná a úslužná.

Berlín je pro děti téměř rájem a těším se, až ho pořádně společně prozkoumáme. Všem rodičům město můžu doporučit.

O autorce:

Veronika Švihelová - Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté zakotvila jako reportérka v domácí redakci v České televizi. Nyní působí v ekonomické redakci. Věnuje se psaní a hlavně synovi Kryštofovi, který se narodil 9. 7. 2009.

Veronika Jonášová

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.