7. září 2016 6:41 Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Boj o bílý dům vs. móda. Komu více sluší bílá barva?

Melania Trump za řečnickým pultíkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Melania Trump za řečnickým pultíkem. | foto: Reuters

Módní sloupkařka amerického Inquireru Elizabeth Willingtonová se nedávno zaměřila na outfity Melanie Trumpové a Hillary Clintonové na sjezdech republikánů, respektive demokratů. A zatímco plastickou chirurgií notně vylepšená možná budoucí první dáma Trumpová dopadla jak sedlák u Chlumce, možná budoucí prezidentka Clintonová sklidila chválu.

Důvod pro kritiku Trumpové? Přišla v odtažité, chladné a nepřístupné BÍLÉ. Důvod pro chvalozpěvy na Clintonovou? Oděla se do nadějeplné, šťastné a prozařující BÍLÉ. A právě jen barva hrála roli v konečných závěrech autorky. Přitom kdyby zvolila jiné argumenty, dalo by se s ní souhlasit, protože Clintonové to přes věk a nedokonalosti postavy skutečně slušelo víc.

Bývalá modelka, nyní kandidátka na první dámu Spojených států. Melania Trumpová...

Případ obou dam ovšem ukazuje, jak dokáže být bílá barva hezky česky „vošajstlich“. A vzhledem k tomu, že minimálně poslední dvě letní sezony je hodně v kurzu, stojí za to si připomenout, že bílá není pouze pro hubené nebo nevěsty. Slušet může rozličným postavám, dokonce ani alabastrová pleť užití bílé nevylučuje.

Jediným pravidlem, které by se mělo u celobílých outfitů dodržovat, je, že nepatří na svatby, pokud si to šťastný pár vysloveně nepřeje. Tam má barvu cudnosti a čistoty vyhrazenu opravdu jen nevěsta. A samozřejmě je tu tradiční privil`ege de blanc, kdy jen několika málo katolickým královnám a princeznám je dovoleno přijít v bílé na audienci u papeže, což ale v praxi málokdo z nás užije.

Hillary Clintontová přijala nominaci Demokratů.

Existuje pár triků, jak se s bílou vypořádat. Má několik odstínů. Třeba slonová kost a zářivě bílá. Dá se vybrat dle typu pleti a hlavně prokombinovat, aby nevznikal stejně bílý monolit. Což zajišťuje, že dáma nebude vypadat jako „že by se vdávala, až by plakala, ale nepůjde to lehce, neb ji nikdo nechce“, pánové se vyhnou vzhledu mlynářova synka.

Nebezpečí největší, neboli znečištění, se dá omezit volbou látky. Ty s výraznější texturou tak nějak drobné skvrnky pohlcují. Jsou zkrátka méně vidět. Když se ovšem zlijete kafem od shora dolů, tak to ani sebevyšívanější brokát nezachrání, ale to v žádné barvě. A úplně bledí lidé? Nejjednodušší radou je, u krku bílou „odrazit“ barevným šátkem či šperkem, nebo kontrastním límcem.

Bílé boty

Triky z vyšší ligy pak jsou nanášení parfému před tím, než bílou košili či halenku obléknete (vyhnete se skvrnkám), make-up se naopak na tvář nanáší až po oblečení (při přetahování trička přes hlavu ho neobtisknete). Prádlo pod lehce průhlednými bílými materiály by pak mělo být co nejblíž vaší tělové barvě – jiná kombinace působí kolotočově.

Módní puristi pak trvají na tom, že k celobílému oděvu nepatří čistě bílé boty. Vyvolává to dojem lékařů či sester. A ti v bílé od hlavy až k patě chodí, aby vyvolali dojem „sterilnosti“. A to asi nikdo z nás v běžném životě nechce.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz