6. dubna 2017 5:09 Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Bra-dot čili podprsenkový bod. Z českých přešlapů se stávají módní trendy

A víte vy, co je bra-dot? Nový trend a nový termín. Módní domy, zde třeba Dolce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy A víte vy, co je bra-dot? Nový trend a nový termín. Módní domy, zde třeba Dolce... | foto: Profimedia

Češi mají mnoho dobrých i špatných vlastností. Jednou z nich je, že jsou trochu sebemrskači. Tedy ne v osobní rovině. Ne „já jsem špatný“, ale takové to „my Češi jsme zápecníci, Švejci (negativnější hodnocení nechť si laskavý čtenář doplní)“. A také se rádi týráme tím, že nemáme jako národ (každý jednotlivec samozřejmě ne) vkus. Nahrává tomu i fakt, že je v nás (a zase to množné číslo) zakořeněna touha nevyčuhovat.

Nejoblíbenější a nejobehranější výtky jistě jako pravidelní čtenáři Čekstajlu znáte.

Číslo jedna: Ponožky do sandálů (varianta pro dámy ponožky do lodiček či punčochy do páskových bot).

Ponožky v sandálech.

Číslo dvě: Podprsenka vykukující z tílka (ideálně obepínajícího v michelinských tradicích vzdouvající se faldíčky), vulgárně přesahující lem výstřihu šatů, zcela nevhodně zvolená vzhledem ke střihu svršků (sem patří třeba přepažení rafinovaného výstřihu šatů na zádech „můstkem“ zapínání tohoto výsostně dámského prádla).

No a teď těmto úsměškům udělali světoví návrháři čáru přes rozpočet. Trendy na letošní jaro a případně léto si tyto poklesky totiž osvojily. Jasně sofistikovaněji, než představují froté ponožky ve sportovních sandálech a svítivě růžová podprsenka deroucí se z bílého tílka, ale stejně.

Začněme těmi podprsenkami. Autor těchto řádků je konzervativní, a proto si myslí, že vyčuhující krajky a satény nejsou to pravé ořechové. Chápe sice, že nákup těchto kousků spodního prádla často vyplení kreditní karty jejich majitelek nekřesťanským způsobem, ale i tak se jimi mají chlubit před svými partnery skryty před zraky ostatních.

Ale trend je trend. Vykukující ramínka třeba do své kolekce včlenila návrhářská dvojice Dolce&Gabbana. A „fashion angličtina“ již našla i náramné pojmenování. Odhalená ramena byla totiž kdysi poznávacím znamením francouzské herecké star Brigitte Bardotové. A teď jsou na tomto místě ramínka podprsenek – neboli bra-dot (říkejme tomu třeba podprsenkový bod).

A co ty ponožky? Velký návrat letos slaví punčocháče. Klasické tenké silonky, které v posledních letech byly spíš v nemilosti. A když už se je návrháři rozhodli křísit, tak ve velkém stylu. Neboli pořádně ukázat, i když to jde proti bontonu. Tedy i v páskových botách tak, aby byla vidět i jejich špička. Variantou je doplnit je do lodiček malou bílou ponožkou.

K vidění to bylo třeba na přehlídkách v Paříži u značky Céline. Ta aby ještě více připoutala pozornost k nohám modelek, dala jim střevíčky každý jiné barvy – bílý a černý. To jen Čekstajlu připomnělo, že své čtenáře nesmí ochudit o klíčový svátek. Na 9. května totiž připadá mezinárodní den lichých ponožek. Tak ho oslavte spárováním dvou různobarevných... jedním z jarních trendů jsou ostatně veselé barvy.

ADAM JUNEK, Autor je redaktorem Seznam Zpráv

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.