Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Čechy zrazují vlasy, ne ponožky v sandálech

Mytí vlasů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mytí vlasů | foto: Shutterstock

Poznám Čechy na dovolené na první pohled. Vždy mezi nimi najdete někoho s ponožkami v sandálech. Tak zní častý povzdech krajanů žijících za hranicemi nebo třeba zaměstnanců cestovních kanceláří, kteří se o dovolenkáře u moře starají.

Tento nešvar nebo módní faux pas, chcete-li, se vrací při každém hodnocení vkusu českého národa a je stále opakovaným důkazem, že na poli módy Češi selhávají. I kdyby ovšem módní represivní složky dosáhly svého a všem majitelům sandálů odebraly ponožky, stejně Čechy v zahraničí poznáte. A nemusíte jim vidět na nohy. Stačí hlavy.

Ovšem to, co jsou schopné si (nechat) vytvořit na hlavě české ženy, je snad spolehlivějším rozpoznávacím znamením za hranicemi než tolik kritizované ponožky. Pozor, nekritizuji tady barvení vlasů jako takové. Prošedivělé vlasy jsou možná přitažlivé na některých mužích, George Clooney budiž toho důkazem. U dam v současném kultu věčného mládí jsou však spíše nežádoucí. To, co je problém, jsou mnohobarevná díla, která se zjevují zejména na krátkých účesech. Vládnou jim fialové, vínové, sytě červené, oranžové a další vlasům zcela cizí odstíny, doplněné ještě pseudoblond prameny zničenými násobně použitým peroxidem. Často se tyto melíry mísí tak dlouho, až vznikne dojem plísně na hlavě.

Jestli totiž v něčem přetrvala železná opona, pak je to přístup k vlasům. A vzhledem k jakési podivné obsesi nepřirozenými barvami je toto doména především dam. I když pánové svůj díl také nesou – častější použití šamponu a také investice do kultivovaného střihu, který nevytváří na chatě u řeky manželka zahradnickými nůžkami, by české muže těm západním přiblížily.

Svět se letos také vybarvil

Výrazné melíry ve stylu „byla jsem u kadeřnice, ať je to vidět“ byly hitem 90. let. Bohužel, přetrvaly dodnes a kosmetické firmy u nás uplatní sérii produktů, kterých by se na Západě nikdo nedotkl. Třeba tolik vzývané Francouzky, vzor ženské elegance, se samozřejmě barví. Ale pařížskými ulicemi povlávají lokny v barvách kaštanu, oříšku, medu... Zkrátka přírodní tóny.

Můžete namítnout, že současný světový trend je tak zvané „ombré“. Neboli vlasy obarvené jakoby napůl. V polovině délky vlasu se barva změní z hnědé na medovou. Trend pak odumírá v posledním záchvěvu zvaném „colombré“, spodní části vlasů se barví barvami duhy. Růžovou, modrou, zelenou... Takže pro letošek by vlastně Češky nemusely být tolik out. Mimochodem esenci tohoto hitu předvedla v Česku herečka Iva Pazderková, proslavená „Blbá blondýna“, když si vlasy přebarvila na šedou v polovině se měnící v modrou.

Je to ale skutečně jen chvilkový rozmar světové módy. Kadeřníci hvězd už mají nový trend. Říkají mu „babylight“. Jde o nepravidelné, ale dobře promyšlené zesvětlování vlasů tak, jak se to děje malým dětem, když jsou dlouho na sluníčku. Hlavní heslo: musí to vypadat přirozeně.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...