Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Dáma s broží. Maximalistická dokonalost baronky z Richmondu

Brenda Marjorie Haleová, baronka z Richmondu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brenda Marjorie Haleová, baronka z Richmondu | foto: Wikipedia

Co chtěla baronka z Richmondu sdělit britskému premiéru Johnsonovi? Polapím vás v rozletu? V každém případě to udělala. A udala trend.

Stará pravda praví, že cesty osudu jsou nevyzpytatelné. Očividně to platí i o tom, kdo se může stát stylotvornou ikonou. O tom, že trendy udávají hvězdy a hvězdičky showbyznysu a na módních přehlídkách návrháři zvučných jmen, není pochyb. Ale čas od času jim tuto moc uzme nečekaný hráč.

Tím se v posledních dnech stala Brenda Marjorie Haleová, baronka z Richmondu. Že jste o ní nikdy neslyšeli? Tak vězte, že je to předsedkyně britského nejvyššího soudu. Dáma, která před pár dny vynesla verdikt, že premiér Boris Johnson se pokusil nezákonně odstavit parlament, když přerušil jeho zasedání. Premiérův cíl byl jasný. Konečně dosáhnout brexitu, ale to sem nepatří.

Lady Haleová patří k nejuznávanějším právním mozkům ve Spojeném království a má specifický módní styl, jehož nejvýraznějším prvkem jsou až gigantické brože. A právě jedna taková se stala „hvězdou“ vynášení rozsudku nad Johnsonem. Obří pavouk osázený třpytivými kameny. Zpětně se komentátoři předháněli v interpretaci šperku. Jeho volbou prý vlivná baronka dopředu signalizovala, že „polapí premiéra do sítí práva a zastaví jej v rozletu“.

Čekstajl rozhodně nechce brát konspirátorům vítr z plachet. Ostatně symbolika broží má dlouhé dějiny a jejich velkou zastánkyní byla bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Ale nutno podotknout, že zrovna lady Haleová si na šperky tohoto typu potrpí. Pavouků má hned několik, nebojí se ani vážek velikosti menšího modýlku letadla a občas volí i méně roztomilé zástupce zvířecí říše, jako je obří housenka.

Ale ať to bylo jakkoli, rozhodně teď udala trend. Časopis Vogue označil její brož za „maximalistickou dokonalost“. A vyhledávání zvířecích šperků na módních stránkách vzrostlo o více než sto procent. Největšími hity se staly výtvory od značky Gucci, Alexandra McQueena či Simone Rocha. Ty jsou ovšem přece jen pro movitější, protože třeba drahými kameny posázený pavouček od poslední jmenované návrhářky vyjde na bezmála 300 liber.

Pro běžné smrtelníky je tu ale samozřejmě plejáda ozdob z tradičních řetězců. Vlna zájmu o brož lady Haleové totiž přišla takříkajíc v pravý čas. Zrovna pro podzimní a jarní kolekce jsou brože jedním z trendů, který má oživit outfit.

A přiznejme si, že v některých případech je to třeba. K aktuálním hitům sezony se totiž řadí mimo jiné šedá barva. Má samozřejmě několik výhod. Jednak si ji skutečně může obléct každý, ale výsledek bývá často stejný – nevýrazný. Proto přímo volá po nějakém výrazném prvku, který tu šeď trochu rozsvítí. A upřímně, obřím pavoukem se to vážně podaří, protože ten strhne veškerou pozornost.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...