10. října 2019 5:00 Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Dáma s broží. Maximalistická dokonalost baronky z Richmondu

Brenda Marjorie Haleová, baronka z Richmondu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brenda Marjorie Haleová, baronka z Richmondu | foto: Wikipedia

Co chtěla baronka z Richmondu sdělit britskému premiéru Johnsonovi? Polapím vás v rozletu? V každém případě to udělala. A udala trend.

Stará pravda praví, že cesty osudu jsou nevyzpytatelné. Očividně to platí i o tom, kdo se může stát stylotvornou ikonou. O tom, že trendy udávají hvězdy a hvězdičky showbyznysu a na módních přehlídkách návrháři zvučných jmen, není pochyb. Ale čas od času jim tuto moc uzme nečekaný hráč.

Tím se v posledních dnech stala Brenda Marjorie Haleová, baronka z Richmondu. Že jste o ní nikdy neslyšeli? Tak vězte, že je to předsedkyně britského nejvyššího soudu. Dáma, která před pár dny vynesla verdikt, že premiér Boris Johnson se pokusil nezákonně odstavit parlament, když přerušil jeho zasedání. Premiérův cíl byl jasný. Konečně dosáhnout brexitu, ale to sem nepatří.

Lady Haleová patří k nejuznávanějším právním mozkům ve Spojeném království a má specifický módní styl, jehož nejvýraznějším prvkem jsou až gigantické brože. A právě jedna taková se stala „hvězdou“ vynášení rozsudku nad Johnsonem. Obří pavouk osázený třpytivými kameny. Zpětně se komentátoři předháněli v interpretaci šperku. Jeho volbou prý vlivná baronka dopředu signalizovala, že „polapí premiéra do sítí práva a zastaví jej v rozletu“.

Čekstajl rozhodně nechce brát konspirátorům vítr z plachet. Ostatně symbolika broží má dlouhé dějiny a jejich velkou zastánkyní byla bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Ale nutno podotknout, že zrovna lady Haleová si na šperky tohoto typu potrpí. Pavouků má hned několik, nebojí se ani vážek velikosti menšího modýlku letadla a občas volí i méně roztomilé zástupce zvířecí říše, jako je obří housenka.

Ale ať to bylo jakkoli, rozhodně teď udala trend. Časopis Vogue označil její brož za „maximalistickou dokonalost“. A vyhledávání zvířecích šperků na módních stránkách vzrostlo o více než sto procent. Největšími hity se staly výtvory od značky Gucci, Alexandra McQueena či Simone Rocha. Ty jsou ovšem přece jen pro movitější, protože třeba drahými kameny posázený pavouček od poslední jmenované návrhářky vyjde na bezmála 300 liber.

Pro běžné smrtelníky je tu ale samozřejmě plejáda ozdob z tradičních řetězců. Vlna zájmu o brož lady Haleové totiž přišla takříkajíc v pravý čas. Zrovna pro podzimní a jarní kolekce jsou brože jedním z trendů, který má oživit outfit.

A přiznejme si, že v některých případech je to třeba. K aktuálním hitům sezony se totiž řadí mimo jiné šedá barva. Má samozřejmě několik výhod. Jednak si ji skutečně může obléct každý, ale výsledek bývá často stejný – nevýrazný. Proto přímo volá po nějakém výrazném prvku, který tu šeď trochu rozsvítí. A upřímně, obřím pavoukem se to vážně podaří, protože ten strhne veškerou pozornost.

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...