2. března 2017 6:53 Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Fungl nové, ale to nejlepší má za sebou? Dnešní doba ‚stresuje‘ i oblečení

Profesionální celebrita Kim Kardashianová v džínách, které vypadají, že je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Profesionální celebrita Kim Kardashianová v džínách, které vypadají, že je... | foto: Profimedia

PRAHA Tlak na stále vyšší výkon, informační přesycenost, atak konzumu a zároveň vnitřní prázdnota. Spouštěčů stresu je plno. Módní trendy si v uplynulých zhruba dvou třech letech tento pocit „nervů na pochodu“ osvojily. V zahraničí je už módnost „vystresovaného“ oblečení přece jen na ústupu, českých ulic se však drží jako klíště.

Řeč je o oblečení, které už jako „fungl“ nové vypadá, že má to nejlepší za sebou. Dobře se to ilustruje na džínech. Potrhané a děrované džíny vždy patřily k rockerskému bontonu. Ti, co chtěli vypadat trochu rebelsky, je sem tam vytáhli. Dnes je to ale skoro uniforma. Adíry se také zvětšily, až to někdy vypadá, že všichni dřou na kolenou jako koně.

Použitý look

Celkově se tomuto „použitému“ looku říká v anglosaském světě „distressed“. Nedávno to jednoho z uměleckého klanu Krausů přimělo k cynické poznámce, že je úsměvné, že existují továrny, kde stresují oblečení.

Čekstajl se přiznává, že je u tohoto trendu rozpolcen. Lehce „jeté“ džíny mohou působit skutečně stylově, naopak velké díry jsou děsivé (krom toho, že v zimě jsou i dost nepraktické). Jenže ta míra, kdy už je to moc, je natolik neidentifikovatelná, že by ty děravé věci nejraději odkázal k využití na chalupě. Ale jak se říká: proti gustu...

Zajímavá ale může být úvaha, proč to vlastně lidé dělají, že chtějí vypadat tak trochu jako company z remaku legendárního Thrilleru Michaela Jacksona. Důvodů může být samozřejmě nepřeberné množství, ale tři z nich by mohly být převažující.

Touha po rebelství je určitě jedním z nich. Jsme „vláčeni“ svými obyčejnými životy, v nichž jsme řízeni mnoha pravidly. Dodržujeme pracovní dobu, platíme účty, odvádíme státu daně...Tak si aspoň na sebe vezmeme něco, co vzbuzuje dojem, že nám pravidla rozhodně hlavu nedělají... V extrémech to vypadá tak, že se děravé džíny proderou do divadel, protože přece není třeba dbát na bonton.

Druhý je jakási přirozená stydlivost za naše poklesky, ke kterým utrácení za nové věci tak nějak patří. A nejde jen o klasickou výmluvu „přistižených“ manželek (to už mám přece dlouho, miláčku). Znáte to jistě: Zastřihněte mi jen konečky, ať to nejde skoro poznat... Džíny použitého vzezření nebo tričko děrované, jako by ho prožíraly myši... no to přece není nové...

A třetí? Opakovaně se blahobytná společnost v určité chvíli rozhodne, že je prima si zahrát na chudáky, chcete-li trhany. Příznačné to bylo třeba pro rokoko, kdy šlechta s oblibou měnila složité a těžké, konstrukcemi vyztužené toalety za, přiznejme, idealizovanou verzi chudinských oblečků a hrála si na zemědělský venkov. Dnes si takto hrajeme na trochu špinavé rockery tak trochu bez domova, protože nám, stejně jako šlechtě tehdy venkovský život, připadají svobodnější a méně sešněrovaní. A asi méně vystresovaní...Bohužel, náš vlastní stres se do „vystresovaného“ oblečení jako pot nevsákne.

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.