Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Když je svět nefér k ženám. Halenky, šaty i sukně, jeden outfit nestačí

Když je svět nefér k ženám. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Když je svět nefér k ženám. | foto: Shutterstock

Není to tak dávno, co se Čekstajl věnoval zapeklitosti pánské módy – otázce, kam si uschovat všechny drobnosti, které muž u sebe potřebuje. A když už tedy na tomto místě vyšel text s názvem Když je svět nefér k mužům, měly by dostat stejnou pozornost dámy.

Nejlépe se největší módní nespravedlnost vůči ženám ilustruje na příkladu jejich protějšků. Víte, co měli respektive mají společného Steve Jobs a Mark Zuckerberg, tedy kromě vizionářství? Zdánlivě se nepřevlékali – v případě Zuckerberga nepřevlékají – dodnes. Guru jablíčkového fenoménu Jobs po desetiletí vystupoval v jednom a tomtéž – černý rolák a džíny. „Pan Facebook“ Zuckerberg – a není to tak dávno – se na svém profilu zase pochlubil fotkou svého obřího šatníku.

Mark Zuckerberg

Špindíra nejsem, ale...

A v něm visely na snad i desítkách ramínek jen šedá trika a stejné mikiny s kapucí. Tím ukázal, že není žádný špindíra, že chodí každý den čistě oblečený, ale svou kreativitu si nenechá každé ráno vyčerpávat zbytečným rozhodováním, co na sebe. Mimochodem máme jednoho takového malého Zuckerberga i v redakci – kolega nosí jen černá trika a černé džíny – a nikdo nepochybuje, že se myje a převléká, jen má skříň plnou identických triček.

Neférovost vůči dámám spočívá v tom, že svět tyto muže obdivuje a v podstatě jim přisuzuje i stylovost. Jsou to prostě „borci“, když si našli jeden model, který je pro ně příznačný. Odlišuje je od ostatních, je jakýmsi jejich podpisem. Zkuste si představit, že by tohle provedla žena.

To by rozhodně neprošlo. Nikdo by se nezamýšlel nad tím, že má desatero stejných sak, sukní, blůz...Verdikt by byl jednoznačný: Ona se vůbec nepřevléká! Na pováženou už je, když se žena zjevuje v totožných leč různobarevných modelech. To je třeba případ britské panovnice Alžběty II., jejíž styl je sice ikonický, ale často i vysmívaný. Nebo kancléřky Angely Merkelové, která má „jediné“ sakovmnoha barevných variacích. A ještě ke všemu její postavě vyvycpávkované sáčko na tři knoflíky příliš nelichotí.

Steve Jobs, šéf firmy Apple, představuje iPad 2 v San Francisku.

Krutost módní kritiky jde v tomto směru vůči ženám ještě dál. Díky sloní paměti internetu se dá na tři čtyři kliky ověřit, zda daný model již nositelka, která se octla pod lupou módní policie, někdy na sobě měla. K „recyklaci“ rób se pak hodnotitelé staví různě i s ohledem na kritizovanou osobu. Tradičně si pochvalu za opakované nošení vyslouží třeba příslušnice královských rodin – typicky vévodkyně Kate, manželka prince Williama, nebo dcera britské panovnice princezna Anna. Dávají tím najevo, že marnotratně neutrácejí a ke všemu volí nadčasové kvalitní kusy, které přestojí někdy i desetiletí.

Naopak u hollywoodských hvězd stříbrného plátna jde o faux pas a lifestylové weby se rády jízlivě baví připomínáním, kolikrát jedny šaty ta která herečka vynesla. Přitom u jejich mužských protějšků se zhodnotí, jestli jim oblek nebo smoking sedí a mají vhodnou obuv. Že se na smokingu nic od minulé sezony nezměnilo, nikoho nezajímá. Pokud investuju energii do věcí, které jsou hloupé nebo nesmyslné pro můj život, mám pocit, že nedělám svou práci. Mark Zuckerberg o tom, proč má chudý šatník

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.