Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Když se z šatů stane hadr. Kvalitní a nadčasové kousky už moc nenosíme

Princezna Anna tento plášť vynesla prvně před 35 lety. A i letos v Ascotu (na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Princezna Anna tento plášť vynesla prvně před 35 lety. A i letos v Ascotu (na... | foto: PROFIMEDIA

Víte, kdo je opravdovou ikonou stylu v britské královské rodině? Zapomeňte na vévodkyni z Cambridge, která svět okouzluje svou skromností, když nosí i kousky z běžných módních řetězců. A není to ani tragicky zesnulá princezna Diana, přestože její dobrý vkus je nezpochybnitelný. Nejsou to ani nejmenší přírůstky ve windsorském klanu – princ Jiřík a princeznička Charlotte, kopiemi jejichž oblečků si zvedají tržby módní řetězce.

Je to trochu stranou zájmu stojící princezna Anna, jediná dcera britské panovnice. Její šatník je pověstný elegancí, kvalitou a nápaditostí. Mnoho prvků do něj zařadila dříve, než pronikly na světová mola. A jeho největší předností je trvalost, aniž by se princezna stala terčem výsměchu módních kritiků, když se zjevuje vícekrát v tomtéž outfitu.

Právě naopak. Letos se tak v červnu na závodišti v Ascotu postarala bezmála o módní událost sezony. Na dostihy se totiž vypravila v úchvatném plášti, suplujícím šaty, s uzounkým páskem. Navíc ve velmi aktuální hořčičné barvě. Tím nejpozoruhodnějším faktem ovšem je, že tentýž přiléhavý kabát vynesla poprvé, jen s jiným kloboukem, na tradiční vojenskou přehlídku už v roce 1980. Tedy před 35 lety!

Vévodkyně Kate
Alžběta II. a princ Filip.

Dává tím jednoznačnou lekci. Vyplatí se investovat do kvalitních nadčasových kousků. A když se vám povede totéž co princezně, vzbudíte obdiv, že se i po tolika letech „do toho vejdete“. Podobnými radami se hemží řada módních rubrik ať už časopisů, nebo blogů. Jenže tytéž zdroje trpí schizofrenií, když ve službách módního průmyslu vnucují představu, že šatník potřebuje neustále oživovat a doplňovat podle aktuálních trendů. A v tom jsou bohužel očividně lepší.

Za následek to má jediné. Naše skříně praskají ve švech pod náporem věcí, které nikdy nebudeme pořádně nosit nebo je nevezmeme na sebe vůbec. Zároveň to doprovází pocit, že nemáme co na sebe.

Třikrát a dost?

Celkem exaktní důkaz toho přinesla nedávná studie britského charitativního řetězce s oblečením Barnardo’s, jehož zisky putují výhradně na pomoc dětem. Šetření mezi 1500 britskými ženami (a není důvod se domnívat, že by to jinde v bohatém světě bylo jinak) ukázalo, že v průměru končí kousek oblečení na dně šatní skříně a již nikdy nebude nošen po sedmi „vyvenčeních“. A poté, co si jej majitelka vzala třikrát na sebe, je považován za „starý“. Jiná studie, o které již v tomto sloupku byla řeč, z pera americké univerzitní profesorky Karen Pineové, zase ukázala, že devět z deseti žen vlastní alespoň jeden kus oblečení, který na sebe nikdy nevzaly. Muži jsou prý na tom líp, když jich má nikdy nenošenou věc ve skříni třetina.

V aktuálním útoku slev budiž nám, běžným smrtelníkům, princezna Anna inspirací. Ať zas při čištění šatníku nezjistíte, že ten bezvadný oblek za neodolatelnou cenu, který poletí taky do popelnice, jste měli na sobě jednou – ve zkušební kabince.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price
Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price

Ve spolupráci se světoznámým výrobcem hraček Fisher-Price hledáme testerky s malými dětmi, které chtějí vyzkoušet nové mluvicí hračky Linkimals.