Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Kratší znamená lepší. Nahý kotník je absolutním hitem

Kratší vedou. Ačkoliv se prosazují delší a širší kalhoty, na tradičním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kratší vedou. Ačkoliv se prosazují delší a širší kalhoty, na tradičním... | foto: Profimedia

Zní to malinko oplzle. Ale dnes se chceme zabývat délkou. Naštěstí stále jde o módní sloupek. Takže jde o délku nohavic. A konkrétně v pánském šatníku, protože dámám je dovoleno mnohé a délka jejich kalhot se pohybuje v různých zlomcích s tím, že nejoblíbenější jsou tříčtvrtinové a sedmiosminové délky.

Pánové by se za normálních okolností měli držet plnohodnotné délky kalhot (o kraťasech jsme na těchto stránkách již popsali hodně řádků, tak jen v rychlosti – patří na pláž a jachtu). I absolutní délka je ovšem pojem velmi variabilní. V posledních letech jsme si zvykli, že délka úzkých nohavic může končit mírně nad botou, tak aby byly vidět i stylové ponožky. Jak to tak bývá, těsně před koncem svého života se trend vzedme do většího extrému. A to vidíme na ulicích teď. Úzké kalhoty se vyšplhaly vysoko nad pánský kotník – ať už tím, že jsou zkrácené, nebo ohrnuté. A přesto, že udeřily kruté mrazy, hitem je mít tento kotník zcela nahý. Což je mimochodem trochu o život, nebo teda o zdraví. 

Tady si Čekstajl dovolí odbočku. Boty „naboso“ jsou častým tématem mnoha diskusí, kdy zastánci plédují za styl, odpůrci píší o nechutnosti. Takže asi takto: kvalitní bota unese i bosou nohu, pokud se nositel pravidelně věnuje hygieně. Chce to samozřejmě zvýšenou péči o botu – nebo ji prostě po čase vyměnit. Existuje i varianta ultraminiaturních ponožek, které výše popsaný problém řeší.

Bosá noha primárně patří do letních mokasínů. V poslední době se rozšířila i k teniskám – primárně plátěným. Amilovníci stylu `a la Pitti Uomo (u nás především Leoš Mareš) neváhají na holou nohu obout ani klasické polobotky (zejména ty, kterým se říká monk straps, neboli takové ty s přezkou). Sluší se podotknout, že tento dandy styl má svá omezení. Ke smokingu, vynášeném na ples nebo galavečer, například odhalený kotník nepatří v žádném případě. Puristi by v tomto případě zatrhli i veselé ponožky a trvali by na vysoké černé variantě. Čekstajl by byl benevolentnější, ale i tak by doporučil ladit ponožku třeba k partnerčině toaletě a ty s potiskem banánků nebo marvelovských hrdinů nechat v šuplíku.

Zpět ke kaťatům. Vzhledem k tomu, že se dnes podle diktátu paní módy kalhoty rozšiřují, roste i délka… Přece jen široké kalhoty nad kotníky vypadají tak trochu, jako by zbyly po starším, leč menším bratrovi. Fashionisti (zaprodanci módy) sice vyrábějí outfity i se zkrácenými širokými nohavicemi, ale to už chce vážně dávku víry ve vlastní stylistické schopnosti.

Takže shrnující rada zní: když se vrhnete do módně širokých nohavic, je estetičtější mít je spadlé až na botu. Zvlášť v pohybu to vypadá elegantněji. Užší nohavice je nejlepší mít v délce těsně lícující s botou. Nebudou se na ní krabatit, a kdybyste se náhodou rozhodli propadnout zkrácenému trendu, zahnout se dají vždycky. A hlavně – noste si to, co je vám příjemné. Když vás moc dlouhé nebo moc krátké nohavice budou štvát, nebudou vám slušet.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...