Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Pro každou modelku na přehlídce jeden pokoj. Každý návrhář se s koronavirem pere po svém

Koronavirová show. Nizozemský návrhář Ronald van der Kemp uspořádal nebývalou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koronavirová show. Nizozemský návrhář Ronald van der Kemp uspořádal nebývalou... | foto: MARIJKE AERDEN

Už jste to určitě četli v kdejakém vizionářském rozhovoru o dopadu koronaviru a příležitostech, které se naskytnou. Je tu čas myslet jinak, chopit se šancí, které nabízí nová doba… a tak dále. To se nevyhýbá ani módnímu světu, který se má „zastavit“, „zamyslet nad sebou“, „zpomalit chrlení kolekcí“…

No, nebo jen vyčkat, až zase zákazníky vpustí do obchodů. Když totiž 11. dubna znovuotevřeli butik Hermés v čínském Kuang-čou se zhruba 14 miliony obyvateli, za jediný den tržby vyšplhaly na 2,7 milionu dolarů. Že jde o rekord, asi netřeba říkat. A regály je pak třeba rychle zaplnit a ta tam budou všechna předsevzetí o zpomalení a o etice.

Do té doby, než se vše vrátí alespoň trochu do normálu, je záhodno ovšem myslet na dobré jméno. A to je prostor pro gesta. Čím větší, tím lepší. Designér, který neušil ani roušku jako dárek k online nákupům nebo ještě lépe pro nemocnice, domovy důchodců a tak podobně, jako by ani nebyl.

A když se zadaří rozmáchlé gesto v době, kdy ostatní vyčkávají, co bude, strhnete pozornost. To se povedlo minulý týden nizozemskému návrháři Ronaldu van der Kempovi. V době, kdy si nikdo netroufne ani pomyslet na přehlídku, jednu uspořádal.

Každý model a modelka měli svůj vlastní pokoj v hotelu a návrhářovy kreace prezentovali z oken. Jejich středobodem byly fantaskní roušky připomínající v kombinaci s klobouky masky z benátského karnevalu. Kromě toho, že na sebe tvůrce upozornil a dostal luxusní prostor třeba ve Vogue, mohl znovu vyprávět o své filozofii. A ta je pozoruhodná. Tedy že extravagantní a hodně luxusní móda se dá dělat výsostně ekologicky. Neboli za použití látek, které už existují. Van der Kemp totiž nikdy nepoužívá nové látky. Vše je přešito ze starších věcí nebo ze zbytků.

Ale zpět ke gestům. Některá jsou vynucená – to když jste naopak nešikovní a zapomenete, že jste pod drobnohledem. To se přihodilo Victorii Beckhamové.

Její značka se přihlásila do programu britské vlády a zažádala si o prostředky na propouštění zaměstnanců kvůli koronaviru. Sama Victoria ovšem tou dobou sdílela fotky, jak si s rodinou užívá luxusní karantény v rodinném sídle. Její majetek se odhaduje na 335 milionů liber a přitom si chtěla ze státního ukrojit 150 tisíc na dočasné propuštění 30 zaměstnanců. Nu, rozmyslela si to a nechala zveřejnit prohlášení, jak jí na své značce a blahobytu vlastních zaměstnanců nesmírně záleží.

Nebyla v tom sama. Bohaté anglické fotbalové kluby chtěly také využít vládních programů, ale nakonec z toho vycouvaly. Ne že by Victoria nebo Liverpool s Tottenhamem neměly nárok, ale v Británii se velice pečlivě sleduje, jak se koronavirové náklady dělí mezi ty majetné a běžné daňové poplatníky. A toto drobné zaškobrtnutí bude muset Victoria při příští kolekci vyžehlit. Jistě už se na ni těší. 

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.