Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Mimikry mocných žen. Mocné ženy v pánském saku

Německá kancléřka Angela Merkelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová. | foto: AP

Přes všechna tažení za rovnoprávnost žen je jejich přítomnost v nejvyšších patrech politiky i byznysu stále ještě jakýmsi „zjevením“. A tomu odpovídá i volba šatníku dam, které do těchto doposud převážně mužských vod proniknou. Ve světě se tomuto fenoménu říká power dressing, tedy krkolomně česky odívání moci či mocných.

Se stále se zintenzivňující rolí Německa v řešení evropských krizí a blížícími se spolkovými volbami v příštím roce se dá školení z této disciplíny, které českým političkám po hříchu chybí, ilustrovat na kancléřce Angele Merkelové. A vzhledem k probíhajícímu boji o Bílý dům, který vyvrcholí 8. listopadu, je druhou nejviditelnější představitelkou této módní ligy Hillary Clintonová.

Základem šatníku obou dam, a nejen jich, je tak zvaný blejzr. Tímto termínem se označuje už v podstatě jakékoliv separátní sako. U dam se zůstává u tohoto výrazu, i když jde o komplet se sukní či kalhotami. Kalhotový kostým či kalhoty (méně sukně, ale nejsou výjimkou) a sáčko (téměř vždy s vycpávkami) jsou jakousi uniformou političek po celém světě. Ženou, která tento trend nastolila nejsilněji, je samozřejmě bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová.

Angela Merkelová na jednání strany CDU v růžovém blejzru
Angela Merkelová v tyrkysové barvě

Proč se k této volbě mocné dámy uchýlily? Jde v podstatě o jakési mimikry. Snaha splynout s většinově mužskými protějšky u jednacího stolu. Signál – jsem tu jen jednou z mnoha, kdo jsou „v kvádru“. Ostatně Železná lady volila v době své největší moci velmi nenápadné tlumené barvy sak, aby s šedí ostatních politiků splynula. Nezapomínala ale na ženské prvky – brož, náušnice nebo perlový náhrdelník.

Její dnešní následovnice svou ženskost přece jen více zdůrazňují volbou výraznějších barev. Třeba Angela Merkelová disponuje širokou škálou blejzrů, které mají jeden jediný střih navržený designérkou Annou von Griesheimovou. V její marzenálu jsou žlutá, hořčičná, zelená, modrá i sytě červená. A každá barva má svůj význam. Nejčastěji je k vidění v zelené – tedy symbolu klidu a kompetentnosti. Do zahraničí jezdí v modré evokující spolehlivost a odpovědnost. Červenou, která je agresivním vyjádřením rozhodnosti a síly, pak volí na slavnostní chvíle. Odstíny „asertivní“ červené (ve variantách přecházejících i do fuchsiových či vínových tónů) mimochodem ráda volí šéfka skotských nacionalistů Nicola Sturgeonová. Vzhledem k její rétorice jde o volbu pochopitelnou.

„Můžeme hrdě říci, že v Americe není žádná překážka příliš velká, žádný strop...

Clintonová je pak kapitolou samou pro sebe. S přituhujícím bojem o oválnou pracovnu barvy tlumí. Přitom jako „paní prezidentová“ nebo senátorka si až „ujížděla“ na výrazně barevných kostýmech a obřích špercích na krku. Vposledních týdnech výrazně přibrzdila a přiklonila se k temně modré či černé a „nákrčníky“ už tolik nestrhávají pozornost. Ne všude propadají političky „silovým blejzrům“. Nepřekvapivě Francouzky více dbají na ženskost. Jdou cestou kostýmku Coco Chanel či pouzdrových šatů.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...