Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Móda je jen maska. V bezpečí domova odhazujeme styl i vkus

I ti nejdokonaleji oblečení lidé totiž mají svá tajemství. Tajemství zavřených... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I ti nejdokonaleji oblečení lidé totiž mají svá tajemství. Tajemství zavřených... | foto: Shutterstock

Mám dnes pro vás jedno přiznání. Občas chodím venčit psa v následujícím úboru: flanelové kostkované kalhoty (někdo v nich spí, já se v nich válím u televize), zelených gumových „kroksech“ a vytahaném svetru s náznakem severských vzorů, který má díru na rameni. Zkrátka haute couture jako když vyšije. A nedávno jsem takto vystrojen potkal tu nejelegantnější sousedku z baráku, která krom toho, že vládne famózním vkusem, popírá zákony času a nikdo by jí blížících se sedm křížků nehádal. A já zcela „nenápadně“ do výtahové konverzace vmísil, že takhle běžně mezi lidi nechodím (a hlavou mi běželo, že jen skoro každý večer se psem).

Ona tu malou lež přijala, protože za normálních okolností mě potkává v masce mladého (to začíná pokulhávat) džentlmena. A maska je přesně to slovo, které se k divadelnímu představení jménem móda hodí velmi dobře. Všichni se po opuštění úkrytu svých bytů stáváme herci odění v kostýmech, kterými si přisuzujeme status, vkus, příslušnost ke skupině či se z nějaké naopak vyřazujeme. A právě proto základní poučka, kterou se Čekstajl snaží razit, je, že móda je hra a není třeba brát ji příliš vážně.

I ti nejdokonaleji oblečení lidé totiž mají svá tajemství. Tajemství zavřených dveří. Aneb když se za nimi zaklapne brána jejich domova, ty dokonalé ženy odkopávají nekonečně vysoké podpatky, aby ulevily svým lýtkům. Floutci v dokonale padnoucích oblecích ze sebe sundávají na tělo ulité košile a sahají po džusem, kečupem a bůhví čím poznamenaných trikách sem tam s malou dírkou a třeba teplácích, které pamatují rozhodně lepší časy.

Styl a vkus odhozen

V bezpečí domova odhazujeme (samozřejmě se jistě najdou lidé, kteří i doma vypadají jako ze žurnálu, ale jsou výjimkami) styl a vkus. Chceme si odpočinout od masky, kterou ukazujeme světu. Schovat se do deky a jen „vegetovat“ a vypadat u toho klidně jako zoufalá Bridget Jonesová v pyžamku s tučňáky.

Že to je lidské a nemáme trpět pocity studu (jako já v tom výtahu) dokazují ve stále větší míře svým fanouškům různé celebrity. Ty své profily na sociálních sítích zásobují fotkami bez make-upu nebo pomačkaných obličejů hned po probuzení.

Pokračováni románu o Bridget Jones vychází v Británii 10. října

Odvaha nepředstírat a nemaskovat se se čas od času projeví i v tom divadelním světě módy. A tak už několik sezon jsou in tepláky do města. Designéři je kombinují občas i s kousky klasického odívání – aneb co lepšího k teplákům než sako? Ačkoliv to dnes někteří prezentují jako vítězství pohodlnosti a trend, který zbourá příliš konzervativní pojetí odívání, bude to spíš jen dočasná bublina.

Tento „sporty“ styl byl v kurzu i v 80. letech – vzpomeňte, jak ženy rády pobíhaly s čelenkami v době, kdy Helenka Vondráčková „cvičila s činkami“. Koupit si dnes pěkné tepláky ale nemusí být špatná investice – za pár let se budou za zavřenými dveřmi hodit.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies
SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies

Soutěžní kalendář s Canpol babies. Vyhrajte výbavičku do porodnice a další důležité potřeby pro sebe i vaše miminko.