Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Postroje z ranku BDSM praktik a frak? I takové oblečení už se objevilo na červeném koberci

Vyzývavý vzkaz. Krasobruslař Adam Rippon svou variací na večerní oděv na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyzývavý vzkaz. Krasobruslař Adam Rippon svou variací na večerní oděv na... | foto: ČTK

Koncem měsíce vyvrcholí sezona udělování rozličných cen asi nejostřeji sledovanými Oscary. Módní rubriky se už předhánějí v odhadech, co bude trendem červeného koberce. Myšleno tedy, co vynesou dámy. A sázky jsou hodně vysoko na kalhotové variace, které by mohly nahradit černé toalety z loňského roku jako vyjádření podpory ženskému hnutí. Pánové bývají v těchto fashion soubojích dost opomíjeni.

Ono také jejich kreativitě se meze dost kladou. Neboli když jdete jako nominovaný na předávání cen, nemáte zrovna nad čím přemýšlet. Chce to smoking (dle aktuálních trendů užší nebo volnější) a černé lakovky. Když chcete být přece jen trochu „rebel“, tak zvolíte aspoň sametové sako nebo třeba barevnou variaci, jako kdysi Jared Leto sáhl po nebesky modré. Je tu ještě možnost, že se rozhodnete hodně vyčnívat. Třeba jako herec Billy Porter na letošních Zlatých glóbech. 

Dorazil ve zlatavém, květinami vyšívaném obleku s transparentní měděnou košilí a zahalený do zlatého pláště s růžovou podšívkou. Zvolený model odpovídal jeho postavě ze seriálu Pose, za jejíž ztvárnění byl ostatně i nominovaný. Ale pojďme si říct, že galavečer předávání cen není maškarní, takže pozornost upoutal, ale že by to bylo hodné následování, to asi sotva.

Občas ale podobné výstřelky přežijí ten jeden večer, kdy splní svou funkci lapače pozornosti. Takový je případ harnessů v pánské módě. Pokud nevíte, co to je, tak se připravte trochu červenat. Jde o takové kožené, cvočky a kovovými kruhy vylepšené postroje z ranku BDSM praktik. Ty v loňském roce na Oscary v doprovodu fraku s odhalenými rameny (aby postroje lépe vynikly) vynesl olympijský bruslař Adam Rippon. U něj šlo (podobně jako vloni u dam nosících výhradně černou) o jakési politické gesto. Neboli hrdé přihlášení se ke gay komunitě. Vyjádření postoje, že láska má mnoho podob. A vysloužil si za to víceméně potlesk ze všech stran. Tím to mohlo skončit a Rippon se zase při dalších příležitostech vrátil ke klasickým vyštípeným oblekům.

Ale jeho příkladu se chytli návrháři (třeba v Louis Vuitton) a harnessy, dosud spíš kódovaný vzkaz LGBT komunity, se dostaly na mola a v poslední době opět i na různé galavečery. Tentokrát už bez gay podtextu, když je vynesl například Michael B. Jordan (hvězda filmu Black Panther). Ten na cenách Sdružení filmových a televizních herců doplnil klasický dvouřadý smoking koženými popruhy s květinovým potiskem. V třpytivé černé verzi se zase na Zlatých globech objevil mladičký talentovaný herec Timotheé Chamelet. Jak napovídá jeho reakce na otázku, proč si vzal postroje, rozhodně už nejde o nějakou proklamaci. 

„Myslel jsem, že to je prostě lacl.“ A pak, že v tom, co nosíme, musí být nějaké poselství. Za Čekstajl jen doufáme, že se z harnessů nestane pevná součást smokingu a ti, kteří budou chtít na červených kobercích vyčnívat, si pro příští sezonu najdou zase jiný výstřelek.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...