Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Proč je v zahraničí levnější. Dá se smoking v Česku sehnat za přijatelnou cenu?

Na plesy za Bonda. Agentovi 007 (na snímku v podání Daniela Craiga) by se jistě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na plesy za Bonda. Agentovi 007 (na snímku v podání Daniela Craiga) by se jistě... | foto: ČTK

Opakování je matka moudrosti. A proto, i když už se Čekstajl minimálně jednou ctěním pravidel oblékání pro společenské příležitosti zabýval, neodpustí si to znovu. Na sociálních sítích totiž narazil na příspěvek jednoho učitele, který byl pohoršen tím, že se uvolil jít na studentský ples, a nebyl vpuštěn, neb přišel v černých džínech.

Jeho šok pokračoval tím, že jej většina komentujících nepolitovala, a naopak mu vyčinila. Takže si to uzavřel, že konzervy vládnou.

Zajímavé přitom bylo, že ti, kteří se jej zastali, argumentovali tím, že je jeho svobodným rozhodnutím vzít si cokoliv a pak být případně za burana. Klidně autora těchto řádků přiřaďte k plechovkám sterilované zeleniny, ale není tomu tak. Svobodným rozhodnutím je účastnit, nebo neúčastnit se takové akce. Pak už následuje respekt k příležitosti a pořadatelem vyžadovanému odění. Je to stejné jako při jízdě autem. Je vaším rozhodnutím sednout, nebo nesednout za volant. Pokud za něj sednete, nemůžete se svobodně rozhodnout, zda pojedete vpravo, nebo vlevo.

Zatímco na silnicích si dodržování pravidel přirozeně vynutí pud sebezáchovy, na společenských akcích je na pořadateli, jak moc chce být výchovný, a tudíž drsný. A pořadatel z příběhu pana učitele má veškeré sympatie Čekstajlu. Takže jen pro doplnění. Ples je jedna ze společensky vrcholných příležitostí. Dámám velí dlouhou večerní róbu (přivřít oko se dá u mladých slečen). Pánům pak minimálně tmavý večerní oblek. Pokud jde o trochu honosnější než maturitní ples, pak by muž měl sáhnout po smokingu. A na opravdu velkolepé akce typu plesů v operách bývá dobrým zvykem obléknout dokonce frak (to většinou ale stojí pro jistotu na pozvánce pod kódem white tie).

Navíc neplatí výmluva, že když na takovou akci jdete jednou ročně (nebo méně), nevyplatí se vám pořídit si dané oblečení. Jednak se dá půjčit, ale to nebývá úplně výhodné (tedy zejména pro pány, dámám, které nerady opakují stejné šaty, se to asi vyplatí). Samozřejmě je potřeba vychytat slevové akce a trochu se naběháte. Ale ve výsledku se slušný oblek s příměsí vlny (vážně na čistý polyester zapomeňte) dá pořídit i za dva tisíce.

A protože to Čekstajl chtěl podpořit konkrétním příkladem, vydal se na průzkum online obchodů levnějších řetězců. A tam se teprve pohoršil. Nebudeme jmenovat, ale na českém e-shopu jednoho z nich narazil na celkem pěkné smokingové sako. Z vlny, takže príma. Cena ne zcela lidová, asi 4,5 tisíce. Velikosti jen miniaturní nebo obří. Tak nahlédneme do německé verze. Velikosti všechny. A cena? Po slevě 50 eur, tedy asi 1500. Ve slovenské verzi totéž sako pak za 90 eur – stále o nějakých 1600 míň než v Česku. Přitom kalhoty ke smokingu ve všech třech verzích za 1500. Problém je, že ze zahraničních verzí si to do Česka nemůžete nechat poslat.

Tady by Čekstajl viděl výzvu pro české politiky, když se správně vrhli na dvojí kvalitu potravin. Dvojí kvalita cen na otevřeném unijním trhu za totéž je totiž stejně nepochopitelná. 

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!