Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
18. ledna 2017 6:38 Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Rok, kdy se móda zpolitizovala. Šéfka časopisu Vogue se musela veřejně omlouvat

Šéfredaktorka Vogue magazínu Anna Wintourová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfredaktorka Vogue magazínu Anna Wintourová | foto: Reuters

Ševče, drž se svého kopyta, zní staré české přísloví, které zavání i módní tvorbou. A když se člověk ohlédne za loňským rokem, co se módního průmyslu týče, je to přesně tohle přísloví, které jej napadne. Velké postavy fashion odvětví se totiž vydaly na pole, které nemají zmáknuté tak jako krajky, stehy a střihy. A podle toho to také dopadlo.

Řeč je o politice. Rok 2016 byl totiž rokem velkých rozhodnutí. Primárně o budoucím prezidentovi USA, ale třeba také o vystoupení Velké Británie z EU. A módní svět se neudržel a projevil názor.

Čekstajl nechce a nebude připomínat všechny prohry na politickém bitevním poli, které přední osobnosti omamného světa luxusního oblečení utržily. Za všechny jmenujme obávanou šéfku amerického časopisu Vogue. Anna Wintourová, předloha ledově kruté Meryl Streepové ve filmu Ďábel nosí Pradu, se poprvé v historii lesklého magazínu odhodlala k tomu, vyslovit mínění, kdo by měl vládnout z Bílého domu. Razantně se postavila za později poraženou Hillary Clintonovou.

Za své výroky na adresu vítězného Donalda Trumpa se drsná šéfredaktorka dokonce musela omluvit. A teď ještě bude „muset“ v rámci tradice datující se až k první dámě Helen Taftové, jejíž muž se úřadu ujal v roce 1909, dát Melanii Trumpovou na obálku. Bývalá modelka tam ovšem nebude prvně. Wintourová jí přebal věnovala i v roce 2005, když si realitního miliardáře brala. Šaty Trumpové mimochodem pomáhal vybírat blízký spolupracovník první dámy americké módy z Vogue.

Proč módní svět na politickém kolbišti prohrál? Protože si neuvědomil, že jeho zbraní je maximálně šokovat a neumí vést seriózní dlouhodobou kampaň. Na tu jeho publikum neslyší. Naopak jednorázové proklamace umí. Proto třeba rezonovala show popové hvězdy a zároveň módní ikony Beyoncé, když v poločase Superbowlu ona i její tanečnice vystoupily v sexy oblečcích s odkazem na Černé pantery a poselstvím, že „černý život má cenu“. Šlo o politické vyjádření k případům, kdy policisté zastřelili Afroameričany.

Módním světem hýbala i kauza hidžábů. Francouzský zákaz nošení muslimských závojů našel odezvu v několika kolekcích. Ačkoliv nelze módním tvůrcům upřít, že tím dávají najevo svůj světonázor, je třeba připomenout, že jim jde i o obchod. Arabská klientela totiž patří k těm nejlačnějším nákupčím luxusu. Zpolitizování módy, tak typické pro loňský rok, pak má odezvu i v běžném šatníku. Trendem jsou trička se vzkazy, vyjadřujícími postoje svého nositele. Dokonce je „in“ kombinovat ta trika s velkolepými sukněmi a vydávat takovýto úbor za velkou večerní. Čekstajl se ovšem přitom obává, že jak už to tak s nápisy na tričku bývá, valná část nositelů se v lepším případě nestará (v horším si to neumí přeložit) o to, co zdobí jejich hruď.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...