Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Trocha troufalosti neškodí. S Michelle Obamovou odchází z Bílého domu i styl

Michelle Obamová. Neuvěřitelný proslov neuvěřitelné ženy, komentoval vystoupení... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michelle Obamová. Neuvěřitelný proslov neuvěřitelné ženy, komentoval vystoupení... | foto: Reuters

Již dnes se vlády nad Spojenými státy ujme Donald Trump. Poslední dny tak probíhalo velké loučení s prvním černošským prezidentem USA Barackem Obamou a jeho ženou Michelle. Šlo často o velmi dojemné okamžiky vyjadřování díků, které k slzám pohnou i drsnější povahy.

Pokud jde ovšem o první dámu, nejvíce jejího odchodu, zdá se, želí módní svět. Od dob Jacqueline Kennedyové totiž Amerika neměla tak stylovou manželku prezidenta, jako byla po osm let Michelle Obamová. A měl-li by se svést souboj o první místo, upřímně řečeno by Michelle ikonickou Jackie zřejmě porazila.

Žena, která si už odvezla z Bílého domu poslední krabice, totiž pro módu a konkrétní návrháře, zejména americké, znamenala požehnání. Svým stylem oslovovala masy (Jackie byla přece jen „elitářka“). Řada žen se jejím vzorem chtěla a chce řídit. Přitom ve volbě outfitů dokázala být velmi sofistikovaná a nestala se módní ikonou jen z titulu funkce.

Čím tedy Michelle Obamová inspiruje? Umí prodat svou postavu. Není vyhublá modelka, má křivky a volbou šatů je zásadně podtrhuje. I formálním outfitům dodává jistou osobitost. Ať už výrazným šperkem, či jiným doplňkem. Do svého šatníku umí přirozeně zařadit nejen kreace nejpřednějších návrhářů, ale zároveň vynést šaty z řetězců typu H&M či ASOS. A i když šlo někdy o drahé kousky, byly to věci, které se dají sehnat i v levnějším provedení. Dosáhnout na její styl tak nebyl pro ženy, které se jí chtěly nechat inspirovat, problém.

Líbí-nelíbí

Michelle Obamová

Hlasujte

líbí se mi
nelíbí se mi

Vstoupit do hlasování

Vstoupit do hlasování

Samostatnou kapitolou pak byla podpora domácích tvůrců. Při jejich volbě pracovala s neskutečnou přesností. Volila méně známá jména, jimž dodala lesku (a podle ekonomických expertů hlavně zisků). Zároveň si vybírala ty, kteří jí pomáhali vyprávět příběh. V závěru první kampaně třeba sahala po šatech od Jasona Wua, Narcisa Rodrigueze nebo Naeema Khana.

Neboli: „Volím americké návrháře s přistěhovaleckou historií, protože přistěhovalci tuto zemi velmi obohatili.“ Její preciznost vynikla při volbě velkých večerních šatů při pořádání státních večeří. Když přijeli Britové, měla toaletu od Marchesy, tedy módního domu, jenž má své kořeny v Londýně. Japonce vítala v róbě od Tadašiho Šodžiho, který tvoří v Americe. Italy zase vítala v kreaci z dílny Atelier Versace. Mimochodem právě úkroky ke světovým návrhářům jí většinou vynesly kritiku.

Hlavní módní odkaz Michelle Obamové je platný bez ohledu na hranice. Dokázala, že i žena po čtyřicítce a teď i po padesátce může nosit šaty, jež jí nekryjí paže. Zpočátku se ozývaly hlasy, že je to v její roli nepatřičné. Obamová ale dokázala, že trocha troufalosti je v pořádku. Stejně přistupovala k jásavým barvám a vzorům, jež byly dříve vnímány jako doména mladších žen. Ta troufalost bude v Bílém domě chybět.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!