Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Třeba je tam poklad. Žádané kousky světových návrhářů se draží za miliony

Kabátek za 10 mega. Sáčko z dílny Yvese Saint Laurenta se před pár dny prodalo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kabátek za 10 mega. Sáčko z dílny Yvese Saint Laurenta se před pár dny prodalo... | foto: YVES SAINT LAURENT

Nevíte, co pod stromeček (a máte fakt hodně peněz)? Mrkněte na aukce předních světových dražebních síní, třeba tam najdete vážně skvělé kousky do šatníku vašich blízkých. Čekstajl přiznává, že se trochu inspiroval jedním zápiskem ministryně financí, která podobně vyzvala, aby lidé koukli, jestli by se jim nehodilo něco z nepotřebného majetku státu (který zhusta byl zabaven). Ale tento sloupek není určen k hodnocení sociálních sítí politiků. Takže pryč od toho. A teď vážně.

Již několik let se své čtenáře snažíme přesvědčit, že móda je alespoň z části umění. A poslední roky to dokládají. Z ikonických kousků předních návrhářů se totiž stalo žádané zboží právě na aukcích. A ceny stoupají do výšin tak závratných, že byste za ně koupili klidně velmi kvalitní sochu či obraz.

Před pár dny tak byl například stanoven nový rekord za prodej kousku oblečení od Yvese Saint Laurenta. Dražební síň Christie’s nabídla sběratelům kabátek z haute couture kolekce z roku 1988. Bohatě vyšívané sáčko odkazující na obraz Slunečnice od Van Gogha mělo přinést něco mezi 80 a 120 tisíci eur. Cena na kladívku byla ovšem závratných 382 tisíc.

Letos na jaře se pak prodal kousek ze stejné kolekce, tentokrát inspirovaný malířovými Kosatci, za 175 tisíc eur. Konečná cena převýšila odhadní čtyřikrát.

Investičně nebyly tyto kusy krejčovského umění zrovna nejvýnosnější. Jejich původní cenovka se pohybovala ve vyšších desítkách tisíc dolarů. Ale jsou jiné příklady, které dokazují, že i lidé, kterým přirostly k srdci spíše výhodné obchody než móda, by měli zpozornět.

Expertka na aukce ikonických modelů Kerry Taylorová nedávno popsala ve Financial Times, jak v roce 1998, když ještě pracovala u Sotheby’s, prodala Saint Laurentovy šaty inspirované Mondrianem za 2000 liber. Ve své vlastní aukční síni je o třináct let později vydražila za 27 tisíc.

Dosud nejdražší je zřejmě klasická „birkinka“ Himalaya z kůže nilského...

Největším hitem dosavadních módních aukcí jsou kabelky. Ty totiž při správné údržbě vydrží desítky let jako netknuté časem. Dosud nejdražší je zřejmě klasická „birkinka“ Himalaya z kůže nilského krokodýla, která se loni vydražila za 236 tisíc liber. Přitom pořizovací cena je maximálně v nižších desítkách tisíc. A třeba kabelka Mini Kelly 20 od stejného výrobce, tedy domu Hermes, vyšla v roce 1989 na 2,5 tisíce dolarů. Před čtyřmi lety v aukci už stála 45 tisíc.

Samozřejmě nejvyšších cen v aukcích pak dosahuje oblečení s pelem Hollywoodu. Nejdražším vydraženým kusem oblečení jsou šaty Marilyn Monroe, v nichž zpívala k narozeninám „panu prezidentovi“. Legenda praví, že róba od Jeana Louise byla tak těsná, že do ní museli božskou Marilyn před vystoupením zašít a rozhodně nemohla mít prádlo. Před pár lety v aukci vynesla závratných 4,8 milionu dolarů. O dvě stě tisíc tak trumfla jiný kousek z šatníku MM. Ikonické slonovinově bílé šaty, které se ve filmu Slaměný vdovec vzdouvaly nad kanálem.

To asi na půdě nenajdete, ale jinak asi všecko po babičkách nevyhazujte. Co víte, o kolik vám jednou může rozpočet vylepšit kabátek od Podolské.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!