20. prosince 2018 5:46 Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Volánky, sandálky a slaměná kabelka. Bohéma nové doby

Z počátku se rozmýšlíte, jestli náhodou nositelka nesáhla do šatníku své... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z počátku se rozmýšlíte, jestli náhodou nositelka nesáhla do šatníku své... | foto: Shutterstock

Čas hrozně letí, a tak jsou tu zase Vánoce a s nimi letošní poslední Česktajl. To je nejlepší čas na inventuru, toho, co jsme z módního světa poodkryli a co jsme naopak přehlédli. A jedno opomenutí je třeba napravit. Málem totiž těmto řádkům proklouzl trend, který přitom oko rozhodně upoutá.

Z počátku se rozmýšlíte, jestli náhodou nositelka nesáhla do šatníku své maminky, nebo už pomalu spíš babičky, ale většinou jde o nový kousek z produkce módního průmyslu. Určitě hraje barvami a oproti jiným lapačům pozornosti nesází na nahou kůži. Naopak látky je přehršel.

Styl, o kterém je tu řeč, nese jméno boho. Jak už to v angličtině bývá, jde o zkratku ze slova bohemian. Čili bohémský. Původ slova i inspiraci v módě je třeba hledat tamtéž. Tedy u Cikánů v 19. století. Jako bohémové se poprvé označovali mladí francouzští umělci v 19. století, kteří se s oblibou stěhovali právě do míst, kde byli i kočovníci, o nichž se tradovalo, že přišli z Čech. Líbil se jim jejich neuspořádaný a nesvázaný styl života, který převzali (a pili k tomu kvanta absintu). A móda boho zase převzala dlouhé sukně s volánky, květinové a jiné pestrobarevné motivy, bohaté barevné výšivky, nabírané rukávky.

Módní hra na volnomyšlenkáře

Jak styl života, tak móda boho poprvé převládla v uvolněných 60. letech a jednoznačně patřila k hnutí květinových dětí. První větší návrat slavila pak v polovině minulého desetiletí. Tehdy patřila mezi velké ikony módy herečka Sienna Millerová. Chodila v té době s Judem Lawem, prvně se zjevila na obálce časopisu Vogue a bezmála poznávacím znamením pro ni byla dlouhá volánová sukně, jejíž pas vytáhla nad prsa, přepásala ji, a vytvořila tak šaty.

Letos se pak vrátila tato módní hra na volnomyšlenkáře znovu, a to i ve verzích večerních toalet. V Česku se ještě neusídlila s plnou silou. Zatím ji sem tam vyneslo pár módních celebrit poučených ze zahraničí jako Daniela Peštová nebo Hana Soukupová. Ale ve velkém do českých ulic zřejmě teprve vtrhne. Tak buďte připraveni.

Jak styl života, tak móda boho poprvé převládla v uvolněných 60. letech a...

Co k tomu potřebujete? Kromě šatů s volánky samozřejmě sandály. S plstěnou podešví, koženými řemínky, nějakou ozdobou (netřeba vše najednou). Slaměnou kabelu. Velikost roli nehraje. Bundičku s nápadnou výšivkou. Květinové nebo kroj připomínající vzory výhodou. Pokud je na modelu cokoliv na zavázání – bundička u krku, pásek u šatů – pak je ideální mít konce mašle či provázku ozdobené bambulkami. To kdybyste nevěděli, co si dát pod stromeček. Ale hlavně si svátky nezapomeňte užít.

Zatím ji sem tam vyneslo pár módních celebrit poučených ze zahraničí. Ale ve velkém do českých ulic zřejmě teprve vtrhne. Tak buďte připraveni.