Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Vydechnout a utáhnout, dámy. Korzet se znovu vrací do módy

Nestoudnější než nahá. Když si na svém turné Blonde Ambition v roce 1990 vzala... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nestoudnější než nahá. Když si na svém turné Blonde Ambition v roce 1990 vzala... | foto: Shutterstock

Vosí pas a ňadra dmoucí. V průběhu věků nejčastější znaky přitažlivé ženy. Sem tam to šlo do extrémů, kterých se dosahovalo uměle. Co dnes zařídí plastická chirurgie trochou (nebo větší trochou) silikonu a vyjmutím žeber (i když tuto techniku zkoušeli už někdy v 17. století), to dříve zajišťoval hlavně korzet.

A právě tato pomůcka vytvářející optickou iluzi štíhlého pasu slaví další ze svých návratů do centra pozornosti vrtkavé módy. Nutno říci, že tentokrát nejde o prostý comeback, ale přece jen inovaci, byť i její předobraz by se v minulosti našel. Korzety totiž tentokrát nejsou uschovány pod šaty, jak tomu bylo po staletí, ani provokativně nošeny na nahém těle, což svět naučil Jean-Paul Gaultier spolu s věčně po šokování prahnoucí Madonnou.

Dnes frčí korzet na oblečení. Jak ukázaly nedávné týdny módy, třeba na přehlídce módního domu Prada, skutečně in žena si prostě oblékne košili nebo šaty a až na ně se utahuje šněrovačka (ideálně kontrastní barvy). A velikost stahovacího doplňku přitom nerozhoduje, stačí třeba v podstatě širší, šněrováním utahovatelný pásek. Což samozřejmě nevylučuje použít klasičtější variantu, která zakrývá již spodní vrstvou oblečení zakrytá prsa a sahá zároveň až k bokům.

Návrat korzetu je logický. Módě několika posledních měsíců vládne styl rozevlátého oblečení lehce nadměrné velikosti. Přesto i v XXL hábitu dámy rády zdůrazní, že pod záhyby látky se skrývá štíhlé tělo.

Jako svrchní vrstva ovšem působí korzet sofistikovaněji, než když zhruba deset let nazpátek popové hvězdy typu Britney Spears nebo Shakiry odhalovaly napresované v jeho obměnách co nejvíce ze svých lepých naolejovaných těl. A to se jen marně snažily dohnat již zmíněnou Madonnu.

V korzetu na oblečení, který mimochodem dobře známe z tradičních českých krojů, se už nechaly vidět směr módy určující hvězdičky. Třeba Kim Kardashianová nebo Gigi Hadidová. Pod jejich vlivem se jistě rychlostí blesku nový trend rozšíří do ulic celého světa.

Korzet (ilustrační foto)

Ku pomoci jim budou sociální sítě. „Paní korzetu“ ovšem navždy zůstane Kateřina Medicejská, která se o jeho rozšíření po celé Evropě postarala v 16. století, a to bez všech „facebooků“. I když pokusy o utahování těla, které znesnadňovalo dýchání, třeba pomocí kovových obručí, se dají dohledat dokonce už v neolitu.

A pokud máte dámy pocit, že je k vám zase jednou móda nespravedlivá, že po vás chce „vydechnout, utáhnout a trpět“, vězte, že aktuální trendy trošičku trápí i muže. Dobře ušitá vyštíhlená košile totiž i po nich chce, aby tělo drželi zpříma (pravda, mohou si pomoci i korzetem, pokud po tom touží), jinak táhne a škrtí. A s tím se hnout nedá. Naopak šněrovačku je možné nenápadně povolit.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!