13. dubna 2017 6:14, aktualizováno  13:14 Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Zrádný český detail. Meruňkové gumové crocsy odrovnají každé šaty

Hlavně ať to křičí! Znovuobjevený trend velkých nápisů ovládl letošní svět... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavně ať to křičí! Znovuobjevený trend velkých nápisů ovládl letošní svět... | foto: Profimedia

Fotbalový svět zná fenomén „české uličky“. Každý znalec zlatavého moku zase pookřeje při sousloví „české pivo“. Módní učebnice by se zase mohly obohatit o termín „český detail“. Bohužel na rozdíl od předchozích pojmů není tento ani trochu pozitivní.

Co označuje? Autor těchto řádek dlouho přemýšlel, proč to Čechům v oblasti módy tak skřípe. Obchody už jsou celkem dobře zásobeny, peněz v jejich kasách končí nepočítaně, blogů, webů a různých dalších zvaných i samozvaných (ano, i Čekstajl je z této skupiny) rádců pomáhajících se vyznat v nepřehledném světě látek, vzorů a střihů je nepřeberné množství. A stejně to není nějak ono.

Rozhodně to není tím, že by nevkus byl genetickou výbavou (na to jsou experti trochu dál na východ). Spíš je to v jakési nechuti dotáhnout „projekt“, kterým i seskládání ladícího oděvu je, do zdárného konce. Jako by stačil devadesátiprocentní úspěch. A ten poslední desetiprocentní detail i víc než dobře rozpracovaný výtvor trochu zazdí.

Chcete příklad? V jednom dovolenkovém ráji chodila jedna paní z Česka na snídani každý den v jiných šatičkách. Jedny byly hezčí než druhé, paní měla pěknou postavu, dobrý sestřih... Přesto Italka od vedlejšího stolu vypadala mnohem víc šik. I přesto, že byla o dobrých patnáct let a víc než patnáct kil napřed. Ani její šaty nebyly tak nápadité... Ale neměla k nim obuté meruňkově zbarvené gumové crocsy.

Obutí to bylo pochopitelné: česká dáma jistě po snídani mířila za těžkou opalovací dřinou na pláž. Ale stejně se mezi ranní kávou a nanesením opalovacího krému stavila na pokoji (třeba pro křížovky). Takže nebyl problém vzít si třeba páskové sandálky a pak se přezout. Jenže jí to přišlo jako zbytečný DETAIL. Detail, kterého si přece nikdo nevšimne. Ale všimne.

A takhle postupují Češi často. Povětšinou sázejí na jednoduché, nepříliš nápadné věci. A to je rozhodně chvályhodné. Málokdo je typ na velké výstřelky. Málokdo je taky tak finančně vybaven, aby mohl takové pozornost strhující kousky nakupovat ve velkém. Extra nápadné kousky totiž nejde nosit pořád dokola. Jenže právě v jednoduchých a méně nápadných kombinacích se i malý špatný detail více „zhmotní“.

Ať už je to nevyčištěná bota u dokonale padnoucího obleku, ošlapaný podpatek (a ano, ty kostky na ulicích jsou hrozné) u lodičky doplňující koktejlky, maličko vytahaný průramek u trička... Tak by se dalo pokračovat donekonečna. Aktuální trendy nabízejí řešení. In jsou totiž kousky s natolik křiklavým detailem, že odtáhne pozornost od jiných drobných nedokonalostí. Primárně jde o návrat do devadesátých let k obřím nápisům. A tak z mikiny křičí obří písmena Givenchy. Aktuální kolekce ikonických kabelek a zavazadel Louis Vuitton, která vznikla ve spolupráci se značkou Supreme, patří rozhodně k tak nepřehlédnutelné lize, že je vážně skoro jedno, co k tomu majitel obleče. Přesto se Čekstajl domnívá, že jsou to vyhozené peníze. Trend přejde a ve skříni zbude kolotočářský kus...

Spíš by vsadil na to, že i kpozornosti k detailu Češi časem dospějí. Různých zlozvyků se postupně zbavují a s módou si čím dál více hrají. Tak třeba nakonec i vyhrají.

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.