Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN

Diskuse k článku: Ztroskotání na etiketě. Co znamená black tie a proč se Češi oblékají jako burani?

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 59
  • Poslední: 1.10.2018 13:50
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Jurax 28.9.2018 1:23

No, úplně první co mne napadlo při četbě článku, bylo Vaše starosti na moji hlavu ... :-)

J. Cibulka 25.9.2018 18:46

Je to přesně naopak, buranství je snaha podobat se kašparům z filmů a televize. První republika je již za námi a opičit se po tehdejší "smetánce" je záležitostí přihlouplých maloměšťáků.

J. Jurax 28.9.2018 1:32

Na druhé straně nezaškodí, zvlášť při specifických příležitostech, znát a dodržovat obvyklou formu. Říká se tomu slušnost a ohleduplnost k ostatním.

Ono dostavíte-li se k trampskému ohni v brdských lesích obut v lakýrkách a přioděn smokingu, taky budete patrně klasifikován jako přihlouplý ...

I. Vermis 23.9.2018 8:30

Inu, jak se zpívá, "Lháři ve fraku, každý věří..."

https://www.youtube.com/watch?v=VyIPCikP88U

L. Písařík 21.9.2018 18:00

Janeček se zřejmě netrefil a pozval i ty, kteří na blackataj nemají, ale přesto jsou natolik významní, že by byla chyba je nepozvat. Ještě pořád nejsme daleko od doby, já jsem dělník, kdo je víc.

J. Nový 21.9.2018 9:17

Jak povýšíte burana na honosného člověka?

Oblékne si black tie.

M. Rozbořil 20.9.2018 23:03

Titulek ukazuje na náročného autora, horší je, že text je občas těžké pochopit. Cit. "Hostitel, který jinak samozřejmě žádným sexsymbolem nebo módní ikonou s ohledem na zralý věk těžko bude, zkrátka nezůstal v předpisovém odění osamocen." Ale pro burany je to dobrý, né?

P. Šraier 20.9.2018 21:52

Tak na představení bolševickýho hitmejkra jsou dost dobrý i tepláky a gumový "crocs" :-P :-D I když by Janeček byl moc rád za šlechtice, na královském dvoře v takové GB by ho nepozvali ani do předpokoje. Jiná a smutná věc je, že pomalu třicet let po revoluci "celebrity" považují za potřebné ukázat se na akci pana "JUDr" ... :-/

A. Reček 20.9.2018 21:35

To už je hercům a herkám nařízeno jaké oblečení a obutí si musí brát?? Přece nejsou burani a nějaké black tie je pro naše občany něco cizího a nevhodného.

J. Jurax 28.9.2018 1:37

Ano. Měli bychom nosit něco necizího - třeba čamaru. Nebo lidový kroj obvyklý v rodišti nositele. Poznalo by se kdo je odkud, což podle druhého dílu Básníků zlepšuje genofond.

J. Šejnoha 20.9.2018 20:31

Zkušenost je taková, že se prevíti často snaží kvalitním oblekem ohloupnout spoluobčany. Proto na módu Češi "pečou".

Já to vidím jako projev Českého skepticismu a antisnobství.

Tedy spíš pozitivně.

Ale chápu, že se někdo dobře uživí mudrováním o módě.

L. Písařík 20.9.2018 18:01

Při představě smokingu a bílých tenisek se neobyčejně bavím. Mohl by nějaký módní poliš ukázat takového frajera? Jak se zdá Janeček nepozval ty pravé, škoda, že se neobjevil někdo v potištěném triku a černou vázankou a bohatým tetováním, to by bylo něco, to by bylo něco.........

R. Tichý 20.9.2018 16:52

Jak tak koukam na diskuzi, tak autor ckanku ma pravdu. Burani.

a) Janecek je hostitel, tak diktuje pravidla

b) asi netusite o cem je Fantom opery a ze lze tudiz predpokladat snahu o vytvoreni atmosfery

J. Tachovsky 21.9.2018 10:39

Svoje pravidla si muze strcit - no vite kam. Ja bych tam saskovat v motylku nesel. Ale vy to muzete mit nastavene jinak.

R. Tichý 21.9.2018 19:28

Buran se pozna i podle vyjadrovani, nejen podle nepritomnosti motylka.

J. Polanecký 24.9.2018 15:30

Kolik pozvánek s Dress Code: Black Tie jste v životě dostal, že takto hrdinsky machrujete? :-)

J. Tachovsky 1.10.2018 13:37

Stacily pozadavky i na vobycejnou tie. I ty obvykle odmitam.

V. Hollar 20.9.2018 16:33

Říkat lidem, že jsou burani a navíc tak počastovat celý národ je od autora trochu ubohé. Nedostali jsem se do té situace přece náhodou nebo nevědomostí, ale díky minulému režimu. Etiketa oblékání dostala u nás za komunismu trvdou ránu. Bylo to prezentováno jako jakýsi buržoazní přežitek a tento názor místy přetrvává. Umět se odpovídajícím spůsobem obléknout už dneska není známka nějakého bohatsví a ani to nevyžaduje velké náklady. Je to asi podobná kategorie jako neolizování nože u večeře.

P. Sulc 21.9.2018 3:20

Vazeny pane ten rezim je ua 30 let pryc, ale burnstvi a hulvatstvi zustava, zapustilo pevne koreny. Jen sledujte to burantvi na diskusch, kolik je tam hulvatu, co umi jen nadavat.A uz za Rakouska se rikalo,ze co Cech, to slouha ci hulvat.

J. Jurax 28.9.2018 1:05

Zdravím pane Sulc ... sleduju diskuze a ano, je tam dost hulvátů, co umí jen nadávat. A s politováním musím konstatovat, že do této kategorie proklatě často pasujete.

J. Orlík 20.9.2018 16:30

Je neuvěřitelné, že František Janeček, tento vrah české písničky, vyžaduje tyhle věci. JEstli si myslí, že si někdo bude kupovat smoking jen proto, aby mu udělal radost, tak je na omylu. Ani se nedivím, že mnozí přišli oblečeni ujetě, oblečení vypovídá o člověku víc, než si myslíme, a pokud člověk nepříjde vyloženě jako buran v teplácích, ale má společenské hadry, nevidím jediný důvod, proč by měl chodit jako snob. Samozřejmě, že určité mantinely tu jsou, ale otázka je, proč by měly být tak úzké. Janeček si hraje na inteligenta a přitom je to komunistický pohrobek, využívající dodnes toho, co mu komouši umožnili. Je to hajzl, a vždy byl.

V. Hollar 20.9.2018 16:40

Tak to souhlasím. Řek bych, že smoking sám o sobě snobský není, ale když Janeček inzeruje tuhle polosoukromou akci jako black tie tak to už snobárna je.

J. Kozák 20.9.2018 16:42

Orlíku, trefně vystiženo, díky.

P. Šraier 20.9.2018 21:53

Přesně

D. Stirský 20.9.2018 15:20

Buďme rádi, že nemusíme dodržovat složitá pravidla etikety dvora Ludvíka XIV. Představme si, že by se každý den vláda a vybraní poslanci/senátoři museli dostavit na Hrad k oficiálnímu vstávání (lever) prezidenta a večer k jeho oficiálnímu uléhání (coucher). Bylo by přesně určeno, kdo může podat ranní štamprli, kdo nočník, kdo prozkoumá stolici a moč... A když by Zemanovi nesli z přízemku vepřovou se 6 k obědu, bylo by třeba jídlonoše pozdravit předepsanou úklonou a zašeptat: "Prezidentské jídlo." Jo, a Zeman by přijímal vyslance na "chaise de besoin" (židlový záchod). Což ovšem již možná činí, jen o tom nevíme.

P. Balcar 20.9.2018 23:35

To bylo teprve divadlo. Takhle si musí vystačit s jedním dvěma šašky a jejich stížnostmi, že ani pokaždé nejsou v televizi, když jejich ústy vladař cosi sděluje lidu.

V. Hollar 20.9.2018 14:57

Šaty prostě o člověku něco vypovídají ať chcete nebo ne. Jsou součástí mimoslovní komunikace a jejich výběr taky dodává akcím určitý tón. Když si přijdu na svatbu ve svetru, tak se budu sice cítít pohodlně, ale nevěstě to řekne, že té příležitosti dávám asi stejnou váhu jako pokecu u piva. Jiná otázka je, jestli pořadatel vybral kodex odpovídající situaci. Když to netrefí, tak to vyzní jako snobáctví.

A. Fafejta 20.9.2018 16:24

Jestlize saty neco o cloveku vypovidaji, proc maji mit vsichni nejake predpisove, stejne? Jsme snad vsichni stejni? Zkuste si tipnout, jestli trebas takovy Dalajlama dodrzuje nejake dress cody. Nedodrzuje. Je svobodny. A stejne svobodny je ve skutecnosti kazdy clovek, ktery nelpi. Vami zminena nevesta svobodna neni, nebot lpi na vzorci, podle ktereho neni dulezite jaky clovek je, ale jak je obleceny a jeho uctu k ni a jeji svatbe urcuji saty.

R. Tichý 20.9.2018 16:48

Melete.

Dalajlama chodi v uniforme, ktera ma v jeho pripade vzhled prosteradla.

A vzhledem je svemu postaveni si to muze dovolit. Narozdil od "mladych umelcu".

A. Fafejta 20.9.2018 18:30

Vyjadruji sve nazory stejne jako Vy. Jsem svobodny clovek. Pokud jde o Dalajlamovo “postaveni”, on sam by se nad tim pousmal, neni to jeho tema. Duchovni cesta je totiz o rozpousteni ega, ne o jeho zbytnovani. ;)

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...