Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Čekstajl

Třeba je tam poklad. Žádané kousky světových návrhářů se draží za miliony

Kabátek za 10 mega. Sáčko z dílny Yvese Saint Laurenta se před pár dny prodalo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kabátek za 10 mega. Sáčko z dílny Yvese Saint Laurenta se před pár dny prodalo... | foto: YVES SAINT LAURENT

Nevíte, co pod stromeček (a máte fakt hodně peněz)? Mrkněte na aukce předních světových dražebních síní, třeba tam najdete vážně skvělé kousky do šatníku vašich blízkých. Čekstajl přiznává, že se trochu inspiroval jedním zápiskem ministryně financí, která podobně vyzvala, aby lidé koukli, jestli by se jim nehodilo něco z nepotřebného majetku státu (který zhusta byl zabaven). Ale tento sloupek není určen k hodnocení sociálních sítí politiků. Takže pryč od toho. A teď vážně.

Již několik let se své čtenáře snažíme přesvědčit, že móda je alespoň z části umění. A poslední roky to dokládají. Z ikonických kousků předních návrhářů se totiž stalo žádané zboží právě na aukcích. A ceny stoupají do výšin tak závratných, že byste za ně koupili klidně velmi kvalitní sochu či obraz.

Před pár dny tak byl například stanoven nový rekord za prodej kousku oblečení od Yvese Saint Laurenta. Dražební síň Christie’s nabídla sběratelům kabátek z haute couture kolekce z roku 1988. Bohatě vyšívané sáčko odkazující na obraz Slunečnice od Van Gogha mělo přinést něco mezi 80 a 120 tisíci eur. Cena na kladívku byla ovšem závratných 382 tisíc.

Letos na jaře se pak prodal kousek ze stejné kolekce, tentokrát inspirovaný malířovými Kosatci, za 175 tisíc eur. Konečná cena převýšila odhadní čtyřikrát.

Investičně nebyly tyto kusy krejčovského umění zrovna nejvýnosnější. Jejich původní cenovka se pohybovala ve vyšších desítkách tisíc dolarů. Ale jsou jiné příklady, které dokazují, že i lidé, kterým přirostly k srdci spíše výhodné obchody než móda, by měli zpozornět.

Expertka na aukce ikonických modelů Kerry Taylorová nedávno popsala ve Financial Times, jak v roce 1998, když ještě pracovala u Sotheby’s, prodala Saint Laurentovy šaty inspirované Mondrianem za 2000 liber. Ve své vlastní aukční síni je o třináct let později vydražila za 27 tisíc.

Dosud nejdražší je zřejmě klasická „birkinka“ Himalaya z kůže nilského...

Největším hitem dosavadních módních aukcí jsou kabelky. Ty totiž při správné údržbě vydrží desítky let jako netknuté časem. Dosud nejdražší je zřejmě klasická „birkinka“ Himalaya z kůže nilského krokodýla, která se loni vydražila za 236 tisíc liber. Přitom pořizovací cena je maximálně v nižších desítkách tisíc. A třeba kabelka Mini Kelly 20 od stejného výrobce, tedy domu Hermes, vyšla v roce 1989 na 2,5 tisíce dolarů. Před čtyřmi lety v aukci už stála 45 tisíc.

Samozřejmě nejvyšších cen v aukcích pak dosahuje oblečení s pelem Hollywoodu. Nejdražším vydraženým kusem oblečení jsou šaty Marilyn Monroe, v nichž zpívala k narozeninám „panu prezidentovi“. Legenda praví, že róba od Jeana Louise byla tak těsná, že do ní museli božskou Marilyn před vystoupením zašít a rozhodně nemohla mít prádlo. Před pár lety v aukci vynesla závratných 4,8 milionu dolarů. O dvě stě tisíc tak trumfla jiný kousek z šatníku MM. Ikonické slonovinově bílé šaty, které se ve filmu Slaměný vdovec vzdouvaly nad kanálem.

To asi na půdě nenajdete, ale jinak asi všecko po babičkách nevyhazujte. Co víte, o kolik vám jednou může rozpočet vylepšit kabátek od Podolské.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!