8. února 2016 19:00 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Češi jsou v průměru sezdaní 13 let. Rozpadá se skoro polovina všech manželství

Častými oběťmi rozvodů jsou děti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Častými oběťmi rozvodů jsou děti. | foto: Shutterstock

PRAHA Průměrné manželství v Česku trvá zhruba 13 let. Rozpadá se téměř polovina svazků. Nejčastější příčinou je rozdíl povah, názorů a zájmů. Kvůli nim skončily zhruba tři čtvrtiny oficiálních soužití. Celkem 57 rozpadlých párů mělo nedospělé děti. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Tradiční svazek se teď snaží propagovat kampaň Národní týden manželství, která dnes začala a potrvá do neděle.

Podle zjištění statistiků nezdarem končí přibližně každé druhé manželství. V roce 2014 úhrnná rozvodovost dosahovala skoro 47 procent, o rok dřív 48 procent. Nejvyšší byla v roce 2010, kdy se rovnala přesně 50 procentům. Rozpadala se tak polovina svazků.

Rozvodovost v Česku postupně rostla. Hranici 40 procent překročila poprvé v roce 1996. Do konce 80. let minulého století nedosahovala 30 procent. V polovině 60. let nevydržela zhruba pětina manželství.

Podle údajů za loňská první tři čtvrtletí průměrnému rozvedenému muži bylo 43,9 roku a průměrné rozvedené ženě 41 let. Pětina rozvedených lidí se rozvedla nejméně podruhé.

Manželé v Česku spolu průměrně vydrží zhruba 13 let. Nejčastěji se ale rozcházejí po šesti letech oficiálního soužití. Návrh na rozvod podávají víc ženy. Ve zhruba třech z deseti případů se ale partneři dohodnou a obracejí se na soud společně.

Nejčastější příčinou rozvratu je rozdíl povah, názorů a zájmů. Druhým nejobvyklejším zjištěným důvodem byla nevěra. Stovky dvojic se rozpadly pak kvůli alkoholismu, násilí, nezájmu o rodinu. U pár desítek rozvodů hrály roli neuvážený sňatek či sexuální neshody.

Loni v prvních třech čtvrtletích se rozpad vztahu rodičů dotkl 17 200 nezletilých chlapců a děvčat. Nedospělé potomky mělo skoro 58 procent čerstvě rozvedených dvojic. V roce 2014 rozvod zažilo kolem 23.100 dětí, o rok dřív jich bylo 24 300. Žily v 57 procentech rozpadlých domácností.

Kampaň na podporu tradičních svazků se v Česku koná už podesáté. Národní týden manželství nabídne ode dneška do 14. února přednášky, kurzy či happeningy ve více než šesti desítkách míst. Program je na webu kampaně www.tydenmanzelstvi.cz.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.