20. října 2010 10:28 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Češky se dožívají vyššího věku a jsou vzdělanější než muži

Tajemství - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tajemství - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Češky se dožívají vyššího věku a jsou vzdělanější než muži. Vyplývá to z informací, které u příležitosti nadcházejícího Světového dne statistiky zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Ženy umírají v průměru ve věku téměř 82 let a své partnery přežijí o osm let. V průběhu svého života dosáhnou středoškolského vzdělání s maturitou, muži proti tomu vyjdou ze školy nejčastěji jen s výučním listem, informuje ČSÚ.

Průměrné ženě žijící v České republice je 42 let, muži 39 let. Ženy za svůj život porodí v průměru dvě děti, první dítě mají po dovršení 27. roku věku.

Podle statistik ženy většinou ukončí střední vzdělání s maturitou, muži střední bez maturity.

ČSÚ uvádí, že průměrný muž v Evropské unii pracuje v tržních službách na úvazek zhruba 40 hodin týdně. Oproti tomu ženy se uplatňují hlavně ve veřejných nebo sociálních službách na úvazek asi 33 hodin v týdnu.

Český statistický úřad zveřejnil informace, aby upozornil na Světový den statistiky, který letos připadá na 20. října. Svátek se slaví v rámci celé Evropské unie a má vyzdvihnout důležitost úředních statistik ve společnosti.

ČTK, Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)