130 let

Diskuze

Recept na dlouhověkost podle chirurga Pafka. Čím si zkracujeme život a proč žije nejvíc stoletých v Praze

„Jídlem můžeme svoji naději na dlouhověkost ovlivnit úplně jednoznačně,“ tvrdí profesor Pavel Pafko. Mluví také o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na kole. A jaký je tedy recept na dlouhověkost?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Proboha, kdo je to zoomer? Není to něco se zvířaty? Jako znám zoo, tam jezdíme se synem. Ale zoomer? Nějak ve mně hrklo, jestli náhodou bych se taky jedním neměl stát. Ale nevím, jak na to...

0 0
možnosti
Foto

Pane profesore, když už jste to očkování proti covidu zmínil a nechápete ... když byla vyvinuta vakcína proti obrně, tak to byla ještě poctivá vakcína oslabeného viru, dnes inaktivovaného viru. Vakcíny proti covidu jsou "moderní" mRNA vakcíny,u nichž nikdo neví, jaké mají dlouhodobé účinky. Já čekám na poctivou vakcínu, první by měla být k dispozici v únoru.

1 3
možnosti
Foto

Nějak se to v článku mele. Na jedné straně málo stravy, méně masa a pohyb; a na druhé straně jsou v dlouhověkosti měšťáci ve zlaté kleci, kteří to mají naopak;-)

1 1
možnosti
Foto

J51a44n 50N77o48v61ý

25. 1. 2022 20:48

Díky za článek, dlouhý život panu profesorovi

3 0
možnosti

J38o61s32e37f 44S57u27k

22. 1. 2022 12:26

Moudrý člověk. Jen s tou cyklistickou helmou bych čekal poučení a doporučení - helmu vždy a v každém věku!..R^

2 0
možnosti

Špatně jste četl - ono poučení a (nepřímo) doporučení tam je!

5 0
možnosti

Dekuju za krásný rozhovor přeju panu Pafkovi jen to nej v jeho životě má Můj Obdiv

6 0
možnosti
Foto

Jak to, že v mládí v sobotu nepracoval a postil se? Jsem o 11 let mladší a běžně se v sobotu pracovalo. Asi se mu to již trochu plete.

1 5
možnosti

Všechny soboty jsou "volné" od října 1968, předtím od roku 1966 byla volná každá druhá. V roce 1968 byl Pavel Pafko mlád 28 let ...

5 0
možnosti

Tak znám důchodce co jezdí na kole i v 90ti.

Těším se na článek s Pafkem za 8 let.

7 0
možnosti
Foto

Jsem o rok starší, mnohé mohu potvrdit. Buddhismus má na to názor- hledáme v životě zlatou střední cestu. Cesta k lepšímu životu vede přes vzdělání. Vzdělaný člověk pak snáze dokáže žít tak, aby si sám sobě neškodil. Nepochybně potřebujeme i své vzory.

Třeba můj dědeček Václav zemřel 1962 ve svých 91 letech, dnes by nepochybně žil o několik roků déle, ale jako živnostník neměl ani důchod, ani zdravotní pojištění, do nemocnice ho už nevzali. Žili jsme ve společné domácnosti, nosil jsem oběma starouškům rohlíky a mléko, vařili si kávovou náhražku právě s tím mlékem, jinak nějaký ten brambor na loupačku se solí, oba byli dost hubení. Babička se dožila pouhých 89, zemřela na srdeční nedostatečnost.

V příbuzenstvu jsem měl i milovníky vepřového, ti se ale nedožívali ani 70. Prostě skromný životní styl prodlužuje život.

Jezdím ve svých 83 také na denně na kole, bez motorku, moje koronární nemoc je sice kompenzována bypassem, ale i ten potřebuje pravidelné propláchnutí- to znamená denně nejméně ho

14 1
možnosti

Nevím jak to bylo u vás , ale v 62 roce můj děda jako bývalý živnostník měl důchod 120,- ale do nemocnice ho vzali a byl léčený. Byl ročník 1890. Tehdy soudruzi proklamovali že zdravotnictví je pro všechny zdarma. Nikdo přímo neplatil nemocenské pojištění jako dnes. Dokonce nemocenská pokladna proplácela jízdenky na vlak nebo autobus k doktorovi do špitálu.

6 2
možnosti

"Protože ve svém okolí vidím určitou skupinu lidí, kteří mají vysokoškolské vzdělání, vidí v nemocnici ty následky, a přesto vakcínu odmítají."

To je zvláštní, já vidím člověka, který se dvakrát vážně zraní na kole, je ošetřován na JIPu a stále nenosí základní bezpečnostní prvek.

Pane Pafko, já mohu vidět zrakvené lidi na JIPu s vážnými zraněními hlavy a krční páteře, kterým by předešli pořádnou helmou na hlavě. A oni to nenosí i když vidí jak potom dopadají. Vakcínu lze odmítat z racionálních důvodů, pro nenošení přilby nelze najít ani jeden jediný sebemenší důvod.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/chirurg-pavel-pafko-starnuti-dlouhovekost-nemocnice-uraz-chirurgie.A220118_164934_ln_magazin_ape

6 10
možnosti
Foto

Rozhovor se mi velmi líbil, ale u této pasáže jsem se zamyslela stejně jako Vy. Ještě bych ráda dodala, že důvody k neočkování mohou být i iracionální (a přitom o nic méně hodnotné). V přirovnání k přilbě na hlavě prof. Pafka bych toto rozhodnutí označila jako víru. Víru pana profesora v sebe samého v místech, kde nečeká druhé lidi, kteří by jej při jízdě na kole mohli ohrozit. Ze stejného důvodu - víry v sebe (své zdraví, své zkušenosti, svou intuici ...) - jsou tu vysokoškoláci, kteří se očkovat nerozhodli:-)

2 0
možnosti