Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Mayská tradice, ale i tuzemská šikovnost. Česká čokoláda slaví úspěch v zahraničí

Čokoláda (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Česká čokoláda je zase světová, i díky čokoládové manufaktuře Ajala. Ta si z letošních International Chocolate Awards odvezla tři bronzové medaile. Zabodovala i značka Lidka.
  18:00

Zatímco Ajala navazuje na mayské postupy výroby čokolády, Lidka na to, jak se čokoláda vyráběla před sto lety právě v Kutné Hoře, odkud pochází.

International Chocolate Awards jsou nejprestižnější světovou čokoládovou soutěží, která čokoládovnám tradičně přináší možnost srovnávat se v kvalitě se světovou konkurencí. Soutěží tu výhradně čokoládovny vyrábějící takzvané bean-to-bar čokolády, tedy takové, které se vyrábějí přímo z kakaových bobů, nikoliv z polotovarů, jak je to obvyklé u masové produkce.

Tajemství růžové sladkosti. Kde se vzala ruby čokoláda a je to opravdu čtvrtý druh?

Výherce vybírá porota složená z desítek profesionálů z mnoha odvětví čokoládového světa od výrobců, přes degustátory až po novináře.

„Ajalu jsme zakládali s cílem vyrábět pravou čokoládu a tou nadchnou především naše zákazníky. To, že se nám daří po osm letech oslovovat jak zákazníky, tak i odborníky, je pro nás důkaz, že jdeme správnou cestou a výběrová čokoláda není jen okrajový trend. Neděláme kompromisy v kvalitě ani složení, a to zákazníci i porota oceňují,“ vysvětluje Filip Teplý, zakladatel brněnské čokoládové manufaktury.

A dodává: „Věřím, že tato mezinárodně uznávaná ocenění nám pomohou proniknout na další evropské trhy a k dalším čokoholikům. Především v západní Evropě je obrovská konkurence, ale International Chocolate Award jsou všeobecně známou soutěží a úspěch v ní otevírá dveře u zahraničních prodejců, tak doufám, že brzy potkáte naši čokoládu třeba v Paříži nebo v čokoládovém Švýcarsku.“

Česká čokoládovna Ajala se soutěže účastnila už potřetí. Poprvé v roce 2016 si odnesla stříbro, o dva roky později už tři medaile (dvě bronzové a stříbro) a letos na úspěch navázala potřetí.

V letošních Chocolate Awards uspěly hned dvě české bean-to-bar čokoládovny. Kutnohorská čokoládovna Lidka si odvezla dokonce zlatou medaili v kategorii mikroproducenti: 100% čokolády. Tedy vyhrála s čokoládou, která neobsahuje nic jiného než 100 % rozemletých kakaových bobů. Kromě toho výrazně bodovala v kategorii mléčných čokolád, kde si stříbro odnesla mléčná a exotická velbloudí, bronz potom ta s ovčím mlékem. Umístily se i jejich tmavé čokolády.

Témata: Paříž

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...