Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Běloruská kickboxerka na Donbase. Rozhodla jsem se bojovat a děda řekl, že jestli se vrátím s armádou, zabije mě

Její kamarádi a spolubojovníci o ní říkají, že je víc chlap než oni všichni dohromady. Mladá Běloruska Dáša bojuje od začátku ruské invaze na Ukrajině se zbraní v ruce. | foto: Lenka Klicperová

Premium Doporučujeme
Její kamarádi a spolubojovníci o ní říkají, že je víc chlap než oni všichni dohromady. Mladá Běloruska Dáša bojuje od začátku ruské invaze na Ukrajině se zbraní v ruce.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Pro Ukrajince jsou Bělorusové nepřátelé, stejně jako Rusové. Ne však všichni a ne tady, na frontové linii. Sem se ale dostanou jen prověření, ti, kteří jsou ochotni bojovat a třeba i položit život za Ukrajinu. Všichni Bělorusové tu bojují nejen za Ukrajinu, ale také (a možná především) za budoucí svobodné Bělorusko.

Dvaadvacetiletou Bělorusku Dášu poprvé potkávám, když dorazím na jihodonbaskou frontovou linii, do městečka při frontě, kde sídlí pár Bělorusů, kolem nichž se tu zformoval štáb 1. běloruské samostatné výsadkové útočné roty. Té velí Valery Sachaščyk, bývalý běloruský důstojník a současný ministr obrany v exilové vládě Svjatlany Cichanouské. Bělorusů na Ukrajině působí několik stovek, v nejrůznějších jednotkách.

Nejznámější je asi pluk Kalinovského, který je od března 2022 součástí ozbrojených sil Ukrajiny. Další Bělorusové bojují v cizinecké legii nebo jsou roztroušeni po různých dalších jednotkách. A pak je tu 1. běloruská útočná výsadková rota, útvar, který se oficiálně zformoval na začátku června. Tady působí i medička a granátometčice Dáša. Přesná lokalita, kde Bělorusové působí, nemá být zveřejněna. A utajena má zůstat i Dášina identita.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...