12. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Přírodní byznys aneb Proč jsou 'biomatky' tak v kurzu?

Kojení - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kojení - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Matka, kojící školáka, na obálce časopisu Time rozvířila nedávno diskusi, která se projevila i v českých médiích. Připomnělo mi to jeden fenomén, na který narážím už od narození Kryštofa. Někdo jim říká přírodní ženy, někdo (třeba Michal Viewegh) biomatky či biomanželky. Právě ony mimo jiné propagují fanaticky kojení, „dokud si dítě samo neřekne o odstavení“ – což by v případě mého Kryštofa trvalo zhruba do školních let a já bych se do té doby nevyspala.

Nemám nic proti kojení, přírodě ani proti bioproduktům. Ale vadí mi fanatismus s tím spojený. Například o kojení si přečtete miliony článků. Ale když chcete přestat kojit, nedozvíte se nic. Jak odstavit dítě? To je téměř tabu.

Tenhle trend "za každou cenu přirozeně" je teď hodně populární a prosazují ho často ženy tak vehementní, že mi začal lézt v průběhu mého mateřství na nervy. Zajímavý je ale třeba i ekonomický aspekt věci. Nakonec celá záležitost je totiž taky dobrý byznys.

ČTĚTE TAKÉ:

To jsem zjistila třeba na plaváníčku vedeném "biopartou", kam jsem s Kryštofem chodila jako s miminkem. Nejenže bylo drahé, ale byznysmanky v batikách dokázaly zpeněžit kde co. Třeba přítomnost tatínka u plavání stála 100 korun. Na plaváníčku jsem vyslechla několik šokujících rozhovorů, které na mě dělaly dojem, že celý kurz funguje jako sekta, kdy vedoucí má pravdu, o níž se nediskutuje. Například pobyt s dětmi v saunce. Některé děti tam řvaly tak, že si mohly utrhat plíce. "To nic není, to je zkušenost z minulých životů a proto nemají rády teplo," radila nám vedoucí kurzu, zatímco ostatní mamky přikyvovaly a nutily děti násilím. Na webových stránkách kurzu se pak všechny "plavačky" chlubily, jak rodí doma. Domácí porody jsou téma samo pro sebe. Má kamarádka lékařka mi vyprávěla o lidech, kteří chtějí za každou cenu rodit přirozeně a hádají se s lékaři, kterým brání v zásahu u komplikovaných porodů. Filozofie je pro lidi často důležitější než život dětí a z toho mi běhá mráz po zádech. Co by tomu řekla asi moje prababička, která porodila devět dětí doma a dvě jí díky komplikacím umřely (což tehdy bylo normální). Do porodnice s posledním dítětem si prý vyloženě moc přála jít.

A co na to psycholožka?

Trend "biomatek" tady je v šíři od snahy o zdravější stravování, přes domácí porody po bydlení v jurtách. Ze svého hlediska proti němu nic nenamítám, pokud jej ženy neobhajují a neprosazují s přílišnou vehemencí. A s tím se bohužel setkávám často. Pokud jim samotným to dává pocit, že dělají pro své děti to nejlepší, pak je to jejich volba, na kterou mají právo. Problém bývá v neadekvátní komunikaci, v obraně svých postojů, která přináší právě agresivitu. Příčin vzniku biotrendu může být mnoho - já vnímám nejvíce potřebu něčemu důvěřovat a bojovat za to, a zároveň velkou ovlivnitelnost tlakem doby a okolí.

Marie Hlaváčková, dětská psycholožka

Přírodní ženy s sebou nesou i přírodní byznys a proto trend jen tak neskončí. Například paní z mého plaváníčka pořádá drahé kurzy (kde ženy plavou s dětmi nahé, aby lépe splynuly s přírodou) a prodává svým ovečkám další důležité produkty jako olejíčky a šátky, rozhodně ne za lidovou cenu. Byznys kolem přírodních matek je opravdu velký. Kroužky létání, šátkování, bezplenková metoda, orgasmický porod … to všechno je moderní a účast se platí.

Jsem moc ráda, že mám svůj názor a vím, že můj život se bez všeho výše jmenovaného obejde. Aniž bych ochudila sebe, dítě nebo svou peněženku.

O autorce:

Veronika Švihelová - Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poslední tři roky působí jako reportérka kulturní redakce ČT. Od června 2009 je na mateřské se synem Kryštofem.

Kontakt: veronika.jonasova@ceskatelevize.cz

Veronika Jonášová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!