Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

10 rad, jak mít zdravý domov

Design

  16:58
Chcete žít zdravě? Začněte ve své domácnosti. Stačí si zapamatovat několik základních pravidel, které nám pomohou vytvořit si zdravý domov.

Koště vyměňte za vysavač. Ideální je buď přístroj se speciálním filtrem (filtruje ze vzduchu i malé částečky, jako jsou roztoči), nebo vysavač, který koberec při čištění namáčí. foto: Profimedia.czReprofoto

1. Základem je čerstvý vzduch
Dbejte na pravidelné větrání všech místností, a to i v zimě. Doporučuje se větrat krátce a častěji. V místnostech je mnohem znečištěnější vzduch než venku - v ovzduší uzavřeného prostoru jsou různé plísně, bakterie, viry a jiné částice, které mohou být původcem nejen bolestí hlavy, ale i astmatu a alergií.

Dobrým pomocníkem může být čistička vzduchu, která dokáže vzduch upravit, dezinfikovat, a snížit tak výskyt nežádoucích látek. V kuchyni je nezbytností digestoř.

2. Doma zásadně nekuřte
Větrání je vám k ničemu, když doma kouříte. Kouř je zdrojem škodlivých látek, kterých se jen tak nezbavíte - dlouho se drží v textiliích i jinde. Lepší je chodit kouřit na balkon, terasu či zahradu.

3. Nebojte se rostlinek
Máte doma květiny? Děláte dobře - pokojové rostliny pomáhají zbavovat vzduch škodlivin a zvlhčují jej. Kromě toho na sebe váží prach a špínu (vyžadují proto občas utřít nebo osprchovat), opomenout nesmíme ani jejich blahodárné účinky na psychiku. Na odbourávání oxidu uhličitého se doporučuje například Zelenec chocholatý. Pozor ale na jedovaté rostliny, zvláště pokud máte doma malé děti.

4. Lépe vysávat než zametat
Zametání způsobuje víření prachu, takže je lepší vysávat. Sáčky ve vysavači je ale dobré nevyměňovat až tehdy, když jsou přeplněné, a už vůbec je nepoužívat opakovaně. Ideální je mít doma buď vysavač se speciálním filtrem (filtruje ze vzduchu i malé částečky, jako jsou roztoči), nebo vysavač, který koberec při čištění namáčí. Favoritem mezi vysavači je zatím centrální vysavač, který má vysoký sací výkon, bezpečně likviduje alergeny - ty narozdíl od sáčkových vysavačů necirkulují ve vysavači, ale všechny vysáté nečistoty odchází potrubím mimo obytný prostor.

5. Ani zima, ani teplo
Teplota v obytných prostorech by se měla pohybovat v rozmezí od 20 do 24 stupňů, v ložnici ještě o pár stupňů méně - při nižší teplotě se totiž tělo lépe zregeneruje. Dlouhodoběji by teplota nikde neměla klesnout pod 16 stupňů, pak vzniká nebezpečí kondenzace vody a podpory tvorby plísní.

6. Na prach platí voda
Usazování prachu v domácnosti se zabránit nedá, proto je nutné ho odstraňovat alespoň jednou týdně. Dělejte to vždy vlhkým hadříkem, který prach na rozdíl od prachovky nerozvíří. Totéž platí o vytírání země. Po použití je nejlépe hadry vyprat (stačí v ruce). Nikdy je ovšem nevyklepávejte uvnitř místnosti.

7. Jak zatočit s plísní
Pokud víte, že je nějaké místo ve vaší domácnosti náchylnější k tvorbě plísní, je důležité zajistit cirkulaci vzduchu, a zabránit tak srážení vody. Plísním se totiž daří především ve vlhkém prostředí a do ovzduší vysílají zdraví škodlivé látky. Když u postiženého místa stojí velký kus nábytku, nechte mezi ním a zdí odstup nejméně 2 až 5 cm.

Černé plísňové skvrny je ovšem nutné co nejdříve ze zdi odstranit. Pokud tedy plíseň odhalíte včas, často ji stačí ošetřit padesátiprocentním roztokem octa nebo sody. Rozšířenější plíseň zahubíte použitím chemických prostředků, které jsou k dostání na trhu. Nebo se nebojte obrátit na odborníka.

8. Chraňte se před elektromagnetickým smogem
Elektrické vedení obklopuje nízkofrekvenční záření a to je pro náš organismus škodlivé. Toto záření se vyskytuje v blízkosti všech elektrických zařízení, kterých je v našem domově nespočet. Elektrické zásuvky šíří kolem sebe nezdravé elektromagnetické pole dokonce až do vzdálenosti 60 cm. Vyhýbejte se proto spotřebičům v ložnici, a pokud se tam bez rádia či televize neobejdete, umístěte ho co nejdál od postele. Opatřete starší monitory počítače ochranným filtrem a v provozu dodržujte bezpečnou vzdálenost od televize, počítače i mikrovlnné trouby.

9. Pozor na přemíru chemie
Domácnost si můžeme nevědomky zamořovat přemírou chemie i sami. Příkladem může být používání velkého množství desinfekčních čisticích přípravků, ale i osvěžovačů vzduchu, vonných svíček a gelů. Velký pozor si ale dejte hlavně při práci s různými nátěry, mořidly a laky, s nimiž pracujte pokud možno jen v létě. Při nesprávném postupu totiž mohou být zdrojem nejen dlouhodobého zápachu, ale také uvolňujících se škodlivých látek.

10. Šetřete textiliemi
S textiliemi to v bytě nepřehánějte. Radši zvažte, zda záclony, závěsy, přehozy, koberce a čalouněný nábytek nelze nahradit něčím omyvatelným, v čem se prach tolik nedrží. Když už do bytu nějaký textil pořizujete, volte takový, aby šel snadno sejmout a vyprat. Praní dávejte přednost před chemickým čištěním.
Autor: