17. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

5 NEJ Jany Minaříkové: šetrné látky z Evropy i nejvtipnější lustr

Jana Minaříková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Minaříková | foto: Archiv Jany Minaříkové

Talentovaná módní návrhářka Jana Minaříková prozrazuje, kde najít kvalitní a zároveň ekologicky šetrné látky, jaký lustr vás zaručeně pobaví i novinky z chystané kolekce.

MÝMI NEOBLÍBENĚJŠÍMI LÁTKAMI jsou v poslední době látka z proteinů a bambusový úplet z Itálie a čistá střižní vlna ze Švýcarska. Jednak to jsou skvělé materiály: vlna nekouše a je jemná, antistatická látka z proteinů obilnin, kukuřice a dalších rostlin je zase v průběhu výroby obohacena o 17 aminokyselin. Úplet vyrobený z bambusového vlákna je úžasně měkký. A krom toho to jsou látky vyráběné v Evropě, takže vím, že jsou vyráběné tak, aby neškodily přírodě, a taky vím, že ten, kdo je vyráběl, dostal férově zaplaceno.

Z nové Janiny kolekce

Z nové Janiny kolekce

NEJVTIPNĚJŠÍ KUS NÁBYTKU, který jsem v poslední době viděla, je lustr ze stolních lamp v restaurantu Pasta Fresca, který vypadá jako obrovský pavouk. Celkově se mi interiér v Pasta Fresca moc líbí … a taky mi tam chutná.

Pasta Fresca

Pasta Fresca

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTO Istanbul, kde jsem prožila úžasného půl roku. Město plné vůní, barev a kontrastů, město, kde vám na trhu v přístavu do křupavé housky se salátem ugrilují čerstvě ulovenou rybu, a kde si na přívozu cestou do práce můžete vypít silný a sladký černý čaj. A město, které je v posledních dnech středem pozornosti. Snad se nikomu z mých přátel nestane nic zlého…

Istanbul

Istanbul

NEJLEPŠÍ POČTENÍ jsem v poslední době našla v komiksu V jako Vendeta. Pro spoustu lidí je komiks jen čtení pro děti, ale přitom mnohé grafické romány spojují literaturu a výtvarné umění. A překvapilo mě, jak moc se liší od filmové verze.

MOJE AKTUÁLNÍ OSOBNÍ NEJ byly v poslední době první jahody a to, že konečně už doopravdy začalo teplo.


Jahody - ilustrační foto

Jahody - ilustrační foto


NEJCHYTLAVJEJŠÍ PÍSEŇ, která mi zní stále v hlavě, je Ship song od Nicka Cavea.


NEJVĚTŠÍ RADOST mám z modelu s pracovním názvem Šaty s uzlem III. Je to jeden z posledních návrhů do letošní podzimní kolekce. Ta je sice navržená už půl roku, ale dokud je čas, návrhy vylepšuju a dodělávám a vylepšuju a dodělávám… až mi je nakonec okolí vlastně musí vytrhnout z ruky, aby byly vyrobené včas.


JANA MINAŘÍKOVÁ

Mladé módní návrhářky Jany Minaříkové jsem si poprvé všimla před několika lety, kdy vzbudila pozornost svým vtipným kabátem zatepleným plyšovými hračkami nebo sukní napěchovanou květinami. Tehdy ještě studentka TU v Liberci ve své tvorbě kromě skvěle zpracovaných detailů bavila i nadsázkou a ironií, dnes se však divokých, mnohdy nenostilených kousků nemusíte bát, nejnovější kolekce Jany Minaříkové jsou elegantní a denně nositelné. Jak říká sama autorka, navrhuje amtosferickou prêt-à-porter módu, která vytváří intimní svět osobního luxusu. O víkendu jste její kolekci mohli zahlédnout na Glanc&Glamour.


terTereza Houdková