Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

5 NEJ Luky Križka: Plečnik, písečné duny i odvážní investoři

Zahrady Pražského hradu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahrady Pražského hradu | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Architekt Luka Križek známý pro své odvážné futuristické realizace oslnil na Designbloku kolekcí svítidel Halla Arbo. Kde čerpá inspiraci a jaké byly zlomové momenty jeho kariéry?

LUKA KRIŽEK

V rámci Designbloku se vždy objeví nové produkty, které rozvíří klidnou hladinu českých designových vod. Letos bylo zajímavých novinek mnoho, v Superstudiu na Nákladovém nádraží Žižkov zaujala například český výrobce svítidel Halla, respektive jedinečná světla Arbo, která navrhl Luka Križek. Mladý talentovaný architekt, majitel IO studia a spoluzakladatel kanceláře DOT Architects, je známý především svými originálními interiéry, za futuristickko organický prostor OneNet pro Vodafone získal v roce 2012 ocenění Grand Prix architektů, stojí však i za povedenými interiéry bytů nebo barů a naštěstí se pustil i do designu. Pro českého výrobce Halla navrhl dřevěná svítidla Arbo, hravou a chytře vymyšlenou kolekci, která se díky své konstrukci dokáže přizpůsobit každé situaci a industriální nádech svítidel krásně zjemňuje použitý materiál. Fanoušky Križkovy práce určitě potěší plán architekta v blízké budoucnosti otevřít showroom v centru Prahy. Více informací naleznete na www.iostudio.cz a www.halla.cz.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ MATERIÁL

Nebráním se jakémukoliv materiálu, neboť vždy se pro něj dokáže najít nejvhodnější uplatnění. Navíc velmi rád experimentuji s novými neokoukanými materiály a občas netradičně použitý třeba i běžný materiál může výrazně posunout podobu celého projektu. V současné době velmi intenzivně pracuji s corianem, neboť mi umožňuje navrhovat věci skoro bez tvarových limitů. Např. začátkem příštího roku otevírám svůj showroom v Opletalově ulici v centru Prahy, kde budu prezentovat svojí kolekci odvážně tvarovaného nábytku právě z corianu.

Oblíbený povrchový materiál Corian se hodí nejen pro kuchyňské linky či koupelnové desky a umyvadla, ale i pro neobvyklý nábytek. Dokladem toho je kolekce nábytku proslulého architekta a designéra Michela Boucquillona (1962).

Corian v kolekci nábytku proslulého architekta a designéra Michela Boucquillona (1962).

ZDROJE INSPIRACE

Inspiruji se naprosto všude. K práci potřebuji vizuální impuls od krásného střihu bot, přes písečnou dunu či karoserii auta. Brouzdám však v jiných vodách než, že bych projížděl soudobé architektonické žurnály.

REALIZACE, KTERÉ SI NEJVÍCE CENÍM

Asi by to měly být všechny mé nejzásadnější realizace třeba Vodafone, kavárna Fuel, CEC a Data shop v Ostravě, které vyhrály naše i zahraniční architektonické ceny a jedná se o velmi tvarově i technologicky odvážné projety. Nejvíce si cením toho, že se najdou investoři, kteří jsou stejně odvážní a chtějí tyto mé nápady realizovat. Za to jim děkuji.

Luka Křižek pro Vodafone

Luka Křižek pro Vodafone

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ MOMENTY

Ty byly asi tři. Poprvé když mě vodil tatínek jako malého kluka po Praze a učil mě rozpoznávat jednotlivé detaily fasád pražských paláců a zkoušel mě z architektonických slohů. Za druhé, když mě poprvé ukázal tvorbu Josipa Plečnika na Pražském hradě a po třetí, když jsem zjistil, že neexistuje pouze architektura podle pravítka, ale existují i organické formy.

Masarykova vyhlídka

Masarykova vyhlídka

NEJAKTUÁLNĚJŠÍ PROJEKT

V současné době pracuji na kolekci dřevěných svítidel s názvem ARBO. Zakázka mě baví především proto, že jsem v poslední době pracovat na několika interiérech pro velké korporátní klienty a měl jsem problém vhodná svítidla do svých projektů najít. Proto jsem využil nabídky a vytvořit pro společnost HALLA tyto unikátní svítidla a jsem zvědavý, jak si v široké nabídce na trhu budou stát.

Arbo

Arbo

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...