1858 a první módní salon
V roce 1858 si Angličan Charles Frederick Worth (1825-1895) otevřel módní salon na pařížské Rue de la Paix a záhy se stal hvězdou. Mít od něj šaty, jež vlastnoručně podepisoval, bylo snem mnoha žen, splnit si jej však mohly pouze ty nejbohatší. Jako první začal Worth uvádět každý rok novou kolekci, kterou oblékaly živé modelky, a kusy z ní pak vytvářel ženám na míru. Proslavily ho zejména velké róby z londýnského hedvábí.
1906 a konec mučícího korzetu
V době, kdy se dámy kvůli svazujícím korzetům nemohly ani nadechnout, si na Rue Auber otevřel salon Paul Poiret, který v té době vzbudil poprask, když své těhotné ženě navrhl splývavé šaty inspirované antikou a empírem. "Bylo to ve jménu rovnosti a svobody, proto jsem sundal ženě korzet a nahradil ho prádlem," napsal později Poiret. Po začátku první světové války narukoval a pak už se nedokázal vrátit na scénu. Zemřel opuštěný, trpící Parkinsonovou chorobou v chudobinci.
1926 a malé černé
Geniální model Coco Chanel, malé černé šaty, byl poprvé uveřejněn v americkém Vogue v roce 1926. Módní magazín ho kvůli jeho jednoduchosti přirovnal k autu Ford.Šaty měly délky těsně pod kolena, dlouhé rukávy a černou barvu, která byla do té doby vyhrazena pouze služkám a vdovám. Stárnoucí Paul Poiret si prý povzdychl: "Ženy vypadají jak telegrafní sloupy."
1938 a nové vlákno nylon
Vznik nylonu souvisel s nedostatkem hedvábí z Dálného východu ve dvacátých letech, z něhož se punčocháče vyráběly. Tým amerických vědců, vedený Wallacem Carothersem, tedy vynalezl dlouhé řetězce syntetických polymerů, jež utvořily nylonové vlákno kombinující trvanlivost s elasticitou. V roce 1940 se z něj začaly vyrábět "nylonky". Byly levnější než hedvábné punčochy, navíc se neshrnovaly kolem kotníků a dámským nohám dodávaly patřičný lesk.
1947 a NEW LOOK
V roce 1941 vstoupil ve Velké Británii v platnost Civilian Clothing Act (CC41), který přísně omezoval spotřebu materiálů, knoflíků i kapes, v nacisty ovládané Paříži se později nesměly šít pásky širší než 4 centimetry. O to větší senzací byla kolekce Christiana Diora (1905-1957) nazvaná Corolle (Okvětí). Široká sukně se spouštěla z úzkého pasu podobně jako květ z tenkého stonku. Krinolínové sukně vyztužené nylonem se postupně rozšiřovaly a sahaly do půli lýtek, přeštípnutý pas byl modelován pomocí korzetu. Carmel Snow, editorka módního magazínu Harper's Bazaar, pojmenovala Diorovu kolekci New Look. Ačkoliv spotřeba látky popudila mnohé včetně Coco Chanel, věhlas Christiana Diora už nikdo nedokázal zastavit.
ESPRIT LNEva Hlinovská vede stylovou přílohu Lidových novin už tři roky. Magazín se každý měsíc zaměřuje na jiné téma a vytrvale představuje výjimečné počiny na české designové/umělecké/architektonické scéně. V roce 2013 se můžete těšit ještě na vydání věnované cestování (3.dubna), byznysu (17.dubna), architektuře (7.května), letním sportům (5.června), létu (10.července), opět módě (4.září), designu (2.října), hodinkám a šperkům (6.listopadu), gastronomii (27.listopadu) a Vánocům (5.prosince). Esprit vychází jako bezplatná příloha středečních Lidových novin, kromě toho vyjdou i dva speciály, které si můžete v novinových stáncích zakoupit zvlášť - 19.června filmový a 18.září architektonický speciál. |