27. ledna 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

5 NEJ šperkařky Polívkové: vintage breakdance i chlupaté zlato

Inspirace, pohled na nebe | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inspirace, pohled na nebe | foto: Archiv autorky

Hanka Polívková je talentem té nejmladší generace šperkařů. Čerstvá absolventka přibližuje své inspirace, oblíbené obchody i šperky, které ji baví.

HANA POLÍVKOVÁ

Mladá a talentovaná šperkařka Hanka Polívková je čerstvou absolventkou bratislavského ateliéru Karola Weisslechnera. V její práci je vidět šperkařská zdatnost ovlivněná studiem slavné zlatnické střední školy v Turnově a bakalářským studiem v plzeňském ateliéru V.K.Nováka, kromě absolutní preciznosti ráda zkoumá nové přístupy ke tradičním technikám. Ačkoliv je velká část její tvorby založena na silném konceptu, vytvořila několik kolekcí "nositelných" šperků, například Tordované prsteny nebo kolekci Connection, některé kousky můžete vidět třeba v prodejních galeriích Září nebo Kurator. Práci Hanky Polívkové a další studentů bratislavského šperkařského ateliéru S+M+L_XL budete také moci už brzy obdivovat na výstavě v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Expozice nazvaná Liquid Time začíná 30. ledna a potrvá do konce března. Hanku Polívkovou můžete navštívit i v jejím novém ateliéru na Praze 10, který sdílí s bývalou spolužačkou a další talentovanou šperkařkou Kateřinou Reichovou. Mladé designérky tam najdete téměř denně, stačí se domluvit po telefonu nebo emailu.

Hanka Polívková

Hanka Polívková

NEJ KLIP, u kterého pokaždé kulím oči od začátku do konce, je od sester Rossových. Nejprve mě uchvátily pro svou naivitu, posléze pro své akrobatické kousky. Je to prostě pecka.

NEJ OBCHOD? Pro inspiraci chodím do železářství Břenda. Najdu tam plno nářadí, strojů a jiných užitečných věcí. Nejraději bych si přímo u nich udělala dílnu. Zatím se tam chodím kochat.  

Truhlář - ilustrační foto.

Ilustrační foto.

NEJ ŠPERK. Zabývám se šperkem a tak jsem neodolala a zmíním také svého oblíbence, kterým je Giovanni Corvaja. Jeho šperky pocházejí z kolekce The golden fleece (Zlaté rouno). Skrývá se v nich neuvěřitelný kus práce. Šperky sice vypadají jako obarvené jemné srsti nebo kožešinky, ve skutečnosti jsou však vytvořené ze zlatých nití, které mají velikost pětiny lidského vlasu. Jeho tvorba je spíše rituál, meditace a prostředek k dosažení dokonalosti, vyrovnanosti a k lepšímu Já.

The golden fleece (Zlaté rouno)

The golden fleece (Zlaté rouno)

Každý den chodím do dílny pěšky a pří této procházce jsem pokaždé uchvácena NEJ POHLEDEM na nebe. Ať už je nebe zatažené a připravuje se na silný déšť nebo v tomto období sníh. Nebo je zalité zlatým sluncem, a nebo je temně namalované hvězdami. Všechny ty pohledy mě uchvacují a dodávají sílu tvořit.

Inspirace, pohled na nebe

Inspirace, pohled na nebe


NEJ FOTKY jsou od Gracie Hagen. Líbí se mi hlavně její kolekce Illusions of the Body. Zobrazuje na nich jednotlivé lidi ve dvou pozicích, první jako půvabné a svůdné modely a na druhé fotografii jako jako zlostné ježibaby nebo dědci. Vše je jen v postoji. Mně se na tom líbí myšlenka, že každý člověk v sobě může objevit neodolatelného nebo krutého boha.

Na fotografie Gracie Hagen se můžete podívat zde.

terTereza Houdková